Pregled bibliografske jedinice broj: 920424
Hemeroteka i povezani dokumentacijski fondovi: od stručne obrade do krajnjeg korisnika u mrežnom okružju
Hemeroteka i povezani dokumentacijski fondovi: od stručne obrade do krajnjeg korisnika u mrežnom okružju // Zbornik 1. i 2. skupa muzejskih dokumentarista Hrvatske / Osrečki Jakelić, Dubravka ; Kružić, Borut (ur.).
Zagreb: Hrvatsko muzejsko društvo, 2017. str. 76-123 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 920424 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hemeroteka i povezani dokumentacijski fondovi: od stručne obrade do krajnjeg korisnika u mrežnom okružju
(Hemeroteque and related documentation funds: from professional documentation processing to end user in a networked environment)
Autori
Belevski, Jadranka ; Čop, Natali ; Zlodi, Goran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Zbornik 1. i 2. skupa muzejskih dokumentarista Hrvatske
/ Osrečki Jakelić, Dubravka ; Kružić, Borut - Zagreb : Hrvatsko muzejsko društvo, 2017, 76-123
ISBN
978-953-98225-8-1
Skup
Dokumentacija i korisnici
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 28.10.2015. - 30.10.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
muzejska dokumentacija ; standardi muzejske dokumentacije ; hemeroteka ; online katalog
(museum documentation ; data standards ; online catalogues)
Sažetak
Ovaj rad objedinjuje pogled na muzejsku dokumentaciju, prvenstveno fond hemeroteka s aspekta dva muzeja. Prvog, koji kao stari zadarski muzej, svoje korijene ima u drugom po starosti javnom muzeju Dalmacije, nastalom 1832. na čijim se temeljima 1962. godine formalno – pravno osnovao Narodni muzej Zadar i novog Muzeja antičkog stakla u Zadru, osnovanog 2006. godine. S aspekta dokumentiranja materijala za fond hemeroteka predstavljaju se sličnosti i razlike u prikupljanju, obradi i vrsti građe, te problemi u radu dokumentarista. Razlika od 44 godine između ova dva muzeja prvenstveno je vidljiva u postojanju velike količine arhivske građe u Narodnom muzeju Zadar koju je trebalo prikupiti iz arhiva muzejskih odjela, digitalizirati i atribuirati. Dokumentacijska služba Narodnog muzeja Zadar osnovana je zapošljavanjem prvog dokumentarista 2000. godine, dok s druge strane Muzej antičkog stakla u Zadru od samog osnutka 2006. godine ima dokumentacijsku službu, koja se brine za vođenje muzejske dokumentacije, te je količina arhivske građe relativno mala. Velika prednost osnivanja novog muzeja u digitalnom dobu jest da je većina muzejske dokumentacije već u digitalnom obliku, što olakšava organizaciju i korištenje dokumentacijskih fondova. U oba muzeja sekundarna dokumentacija se vodi i obrađuje u programu S++, pa se planira objava fonda hemeroteke na muzejskim mrežnim stranicama kao online zbirka. U radu će se predstaviti i funkcionalnosti online kataloga hemeroteke / medijskih objava te različiti modusi korištenja podataka iz S++ sustava za računalnu obradu sekundarne muzejske dokumentacije. Modul za prezentaciju jedinica hemerotečne građe i pripadajućih metapodataka omogućavat će i pregled vezanih izložbi, edukativnih programa, događanja i sl. Time će se ostvariti cjelovit pristup sadržajima relevantnim za krajnjeg korisnika, a modul će i kroz niz pristupnih točaka (ključne riječi, teme, godine itd.) osigurati učinkovito pretraživanje te laku navigaciju. Osvrnut ćemo se i na prilagodbu prezentacije dokumentacijskih podataka za različite ciljane skupine – od stručnih korisnika do najšireg kruga zainteresirane javnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti