Pregled bibliografske jedinice broj: 920145
Pronos suspendirane tvari iz sustava javne odvodnje do 10 000 es s mehaničkim predtretmanom i II stupnjem pročišćavanja
Pronos suspendirane tvari iz sustava javne odvodnje do 10 000 es s mehaničkim predtretmanom i II stupnjem pročišćavanja // Hrvatske Vode, 25 (2017), 102; 225-234 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 920145 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pronos suspendirane tvari iz sustava javne odvodnje do 10 000 es s mehaničkim predtretmanom i II stupnjem pročišćavanja
(Transfer of suspended solids from public wastewater systems below 10, 000 PE with mechanical preliminary treatment and secondary treatment)
Autori
Lončar, Goran ; Vouk, Dražen ; Grizelj Šimić, Vesna ; Leder, Nenad ; Klapčić, Silvija ; Mišura, Ivan ; Štos, Filip
Izvornik
Hrvatske Vode (1330-1144) 25
(2017), 102;
225-234
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
priobalne aglomeracije ; podmorski ispust ; suspendirana tvar ; numerički model
Sažetak
U radu je prezentiran metodološki pristup analize pronosa i taloženja na morsko dno suspendirane tvari iz sustava javne odvodnje veličine do 10000 ES s primarnim osvrtom na usporedbu primjene različitih tehničko-tehnoloških rješenja na uređajima za pročišćavanje otpadnih voda (UPOV-ima). Rezultati predložene metodologije temeljene na numeričkom modeliranju pronosa suspendirane tvari u moru pokazat će razlike u opterećenju morskog dna talogom sitnozrnih čestica uslijed primjene različitog stupnja pročišćavanja na temelju čega će se omogućiti postavljanje metodološkog standarda za argumentaciju stava da mehanički predtretman u pojedinim situacijama predstavlja odgovarajući stupanj pročišćavanja ili njegovo opovrgavanje. Predložena metodologija primijenjena je i na konkretnim primjerima za aglomeracije Banjole, Premantura, Primošten, Dugi Rat, Bol, Gradac i Orebić (manje od 10 000 ES). Prvom varijantom analizirana je primjena samo mehaničkog predtretmana, a drugom primjena drugog stupnja pročišćavanja na pripadnim UPOV-ima. Rezultati provedenog istraživanja pokazuju da se u predmetnim akvatorijima prosječno 60 % od ukupno unešene suspendirane tvari taloži na dnu, u slučaju primjene mehaničkog predtretmana na UPOV-ima, te 40 % u slučaju primjene drugog stupnja pročišćavanja (uz 90 % redukcije suspendirane tvari na UPOV-ima). Procijenjeno je da maksimalno opterećenje dna u okolici difuzora podmorskog ispusta iznosi ≈ 300 g/m2/godina u slučaju primjene mehaničkog predtretmana, odnosno ≈ 25 g/m2/godina u slučaju primjene drugog stupnja pročišćavanja na oba UPOV-a.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geofizika, Građevinarstvo, Interdisciplinarne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Građevinski fakultet, Zagreb,
Hrvatski hidrografski institut
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus