Pregled bibliografske jedinice broj: 920142
KPJ i sigurnosno-obavještajni sustav u Hrvatskoj (1941.-1951.)
KPJ i sigurnosno-obavještajni sustav u Hrvatskoj (1941.-1951.) // Historijski zbornik, 68 (2015), 1; 73-105 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 920142 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
KPJ i sigurnosno-obavještajni sustav u Hrvatskoj (1941.-1951.)
(CPY (Communist Party of Yugoslavia) and security and intelligence system in Croatia (1941-1951))
Autori
Radelić, Zdenko
Izvornik
Historijski zbornik (0351-2193) 68
(2015), 1;
73-105
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Komunistička partija Jugoslavije ; sigurnosno-obavještajni aparat ; Odjeljenje za zaštitu naroda ; Uprava državne bezbjednosti ; uspostava vlasti ; tijela vlasti
(Communist Party of Yugoslavia, security and intelligence services, Department of National Security, State Security Administration, rule establishment, administrative bodies)
Sažetak
U članku se prikazuje stvaranje i kadrovsko ovladavanje sigurnosno-obavještajnim sustavom što ga je KPJ postupno izgrađivala od početaka organizacije partizanskog pokreta. Autor se suočio s velikim problemom nedostupnosti ili malog broja dokumenata koji bi omogućili sustavniji prikaz kadrovske strukture obavještajnih centara, Odjeljenja za zaštitu naroda i, nakon rata, Uprave državne bezbjednosti, organizacijskih formi sigurnosno- obavještajnog sustava od 1942. godine nadalje. Zato je nastojao što više iskoristiti mnoge fragmentarne podatke iz velikog broja dokumenata kako bi čitatelj na temelju ograničenog broja činjenica stekao barem djelomičan uvid u proces organizacijskog razvoja i kadrovskog ovladavanja sigurnosno- obavještajnog sustava od strane KPJ. U uvodnim je dijelovima presudnu ulogu KPJ dodatno argumentirao naknadnim ocjenama samih sudionika događaja, u pravilu visokih dužnosnika KPJ. Komunistička partija organizirala je partizanski pokret krijući svoje revolucionarne ciljeve i javno proklamirajući politiku Narodne fronte. Članak odgovara na pitanje kako je zapravo KPJ u tom sigurnosnom segmentu provodio politiku otvorenih vrata za sve političke struje, stranke i pojedince koji su bili voljni sudjelovati u borbi protiv sila Osovine i Nezavisne Države Hrvatske i za obnovu Jugoslavije na federalnim načelima. Dakako, sigurnosno-obavještajni sustav bio je najosjetljiviji instrument u toj borbi, a iz njegovog djelovanja i kadrovske strukture može se jasno razabrati prikrivena namjera KPJ da uvede komunističko društveno uređenje u obnovljenoj Jugoslaviji.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-3481 - Hrvatska u 20. stoljeću: modernizacija u uvjetima pluralizma i monizma (Croatia20thcentury) (Radelić, Zdenko, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Profili:
Zdenko Radelić
(autor)