Pregled bibliografske jedinice broj: 920008
DOPRINOS UNAPREĐENJU SUSTAVA RANE INTERVENCIJE U DJETINJSTVU PUTEM DRUŠTVENO KORISNOG UČENJA
DOPRINOS UNAPREĐENJU SUSTAVA RANE INTERVENCIJE U DJETINJSTVU PUTEM DRUŠTVENO KORISNOG UČENJA // NACIONALNI SIMPOZIJ DANAS ZA SUTRA − KROZ INTERSEKTORSKU SURADNJU DO INTEGRIRANIH USLUGA U RANOJ INTERVENCIJI U DJETINJSTVU / Šimanović, Marina (ur.).
Zagreb: Hrvatska udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu (HURID), 2017. str. 17-17 (poster, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 920008 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
DOPRINOS UNAPREĐENJU SUSTAVA RANE INTERVENCIJE U
DJETINJSTVU PUTEM DRUŠTVENO KORISNOG UČENJA
(Contibution to the early intervention in childhood
by community based learning)
Autori
Ferić, Martina ; Ljubešić, Marta
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
NACIONALNI SIMPOZIJ DANAS ZA SUTRA − KROZ INTERSEKTORSKU SURADNJU DO INTEGRIRANIH USLUGA U RANOJ INTERVENCIJI U DJETINJSTVU
/ Šimanović, Marina - Zagreb : Hrvatska udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu (HURID), 2017, 17-17
Skup
NACIONALNI SIMPOZIJ DANAS ZA SUTRA − KROZ INTERSEKTORSKU SURADNJU DO INTEGRIRANIH USLUGA U RANOJ INTERVENCIJI U DJETINJSTVU
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 12.12.2017
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
rana intervencija, društveno korisno učenje
(early intervention, community based learning)
Sažetak
Hrvatska udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu razradila je projekt „Doprinos unapređenju sustava rane intervencije u djetinjstvu putem društveno korisnog učenja“ (DOBRO) koji je prihvaćen za financiranje od Europskog socijalnog fonda – Operativni program „Učinkoviti ljudski potencijali - Podrška razvoju partnerstava organizacija civilnog društva i visokoobrazovnih ustanova za provedbu programa društveno korisnog učenja“. Projekt će se provoditi u partnerstvu s Edukacijsko- rehabilitacijskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu i Fakultetom za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku. Trajanje projekta je 18 mjeseci. Polazište projekta je potreba jačanja rane intervencije u djetinjstvu kao sustava podrške za najranjiviji dio najmlađe populacije - djecu s razvojnim teškoćama i djecu s biološ- ki ili socijalno uvjetovanim razvojnim rizicima, na način da se vještine timskog rada i društvena odgovornost stručnjaka počnu znatnije osnaživati još tijekom studija. Naime, učinkovita rana intervencija organizirana je kao intersektorski, interdisciplinarni, integrirani i koordinirani sustav individualiziranih i djelotvornih usluga koje se pružaju u djetetovom prirodnom okruženju, a takva u našoj zemlji još ne postoji. Ona struč- njacima pridaje i nove uloge koje nadilaze znanja i vještine koje stručnjaci dobivaju na svojim matičnim fakultetima. Suvremeni sustav rane intervencije traži proaktivnost i društvenu angažiranost stručnjaka preko granica vlastite struke, s kapacitetom za integrirani pristup, kako u razvojnoj procjeni, tako i u intervenciji. Cilj projekta DOBRO je implementirati društveno korisno učenje u akademsko obrazovanje i pridonijeti obrazovanju budućih stručnjaka. Studenti će u suradnji s nevladinim organizacijama tijekom procesa društveno korisnog učenja pridonijeti javnoj dostupnosti podataka o pružateljima usluga u ranoj intervenciji (www.raniKLIK.hr) i osnaživanju organizacija civilnog društva. Očekuje se doprinos kvaliteti obrazovanja budućih stručnjaka za intersektorsko i interdisciplinarno područje rane intervencije. Ciljane skupine u projektu su zaposlenici fakulteta, studenti, zaposlenici i članovi organizacija civilnog društva te volonteri. Specifični ciljevi projekta su: 1. osnažiti nastavnike odabranih studijskih programa i organizacije civilnog društva u mentoriranju društveno korisnog učenja studenata u području rane intervencije, 2. povećati broj studenata uključenih u društveno korisno učenje kako bi pridonijeli rješavanju izazova u ranoj intervenciji u lokalnoj zajednici te 3. osnažiti stručne, analitičke i zagovaračke kapacitete organizacija civilnog društva u području skrbi za djecu s razvojnim rizicima i teškoćama i njihove obitelji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Edukacijsko-rehabilitacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb