Pregled bibliografske jedinice broj: 919586
Tekstualne i putničke prakse u suvremenom slovenskom putopisnom romanu (na primjeru romana Evalda Flisara Potovanje predaleč i Tao ljubezni Andreja Blatnika)
Tekstualne i putničke prakse u suvremenom slovenskom putopisnom romanu (na primjeru romana Evalda Flisara Potovanje predaleč i Tao ljubezni Andreja Blatnika) // Słowianie w podróży
Gdańsk, Poljska; Sopot, Poljska, 2013. str. 180-190 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 919586 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Tekstualne i putničke prakse u suvremenom slovenskom putopisnom romanu (na primjeru romana Evalda Flisara Potovanje predaleč i Tao ljubezni Andreja Blatnika)
(Textual and travel practices in contemporary Slovene travelogue novel (Evald Flisar Potovanje predaleč and Andrej Blatnik Tao ljubezni))
Autori
Latković, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Słowianie w podróży
/ - , 2013, 180-190
Skup
Diskursi suvremene slavistike Slaveni na putu
Mjesto i datum
Gdańsk, Poljska; Sopot, Poljska, 10.10.2013. - 11.10.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
slovenski putopisni roman, putničke prakse, putopisni subjekt, modusi predstavljanja, E. Flisar Potovanje predaleč, A. Blatnik Tao ljubezni
(Slovene travelogue novel, textual practices, travel practices, modes of representation, travel subject, E. Flisar Potovanje predaleč, A. Blatnik Tao ljubezni)
Sažetak
Kao vrlo važan dio suvremene romaneskne produkcije u slovenskoj književnosti nametnuo se žanr putopisnog romana koji u mnogovrsnosti svojih pojavnosti pokazuje različite interese i preferencije putničkih praksi, ali i realizacije putopisnog subjekta. Na tragu toga, u radu će se prikazati zastupljeni reprezentacijski režimi prostornog premještanja (dokoličarenje, istraživanje, samootkrivanje, egzil itd.) s obzirom na njihov (post)modernistički itinerarij, ali i narativnu tehniku, i to u romanu Evalda Flisara Potovanje predaleč i u romanu Andreja Blatnika Tao ljubezni, kao i nekim drugim suvremenim slovenskim putopisnim romanima. U analizama će se nastojati pokazati kako se kroz različite putopisne subjekte, od aktivnog, spoznajno otvorenog sudionika do pasivnog, ironičnog promatrača realiziraju modusi zamišljanja i stvaranja Drugog, kakva je i koja motivacija upoznavanja i ovladavanja (civilizacijskih, kulturoloških) razlika i, ne manje važno, kakvog implicitnog čitatelja ti romani zazivaju. U skladu s time, a prema u literaturi prisutnim distinktivnim obilježjima putopisnog subjekta kao putnika, turista ili istraživača, u radu će se ustvrditi sličnosti i razlike u strukturiranju i fikcionalnom prikazivanju iskustva putovanja u suvremenom slovenskom putopisnom romanu. Zaključno će se on pozicionirati unutar žanrovskog sustava suvremene slovenske književnosti uz nastojanja da se prikažu mogući razlozi i uzroci njegove uvjerljive zastupljenosti i neupitne popularnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Književnost