Pregled bibliografske jedinice broj: 919548
Medicinska informatika - Doprinos Škole narodnog zdravlja "Andrija Štampar" hrvatskoj medicini i zdravstvu za prijelaz u XXI. stoljeće
Medicinska informatika - Doprinos Škole narodnog zdravlja "Andrija Štampar" hrvatskoj medicini i zdravstvu za prijelaz u XXI. stoljeće // Liječnički vjesnik, 124 (2002), S2; 21-27 (podatak o recenziji nije dostupan, pregledni rad, stručni)
CROSBI ID: 919548 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Medicinska informatika - Doprinos Škole narodnog zdravlja "Andrija Štampar" hrvatskoj medicini i zdravstvu za prijelaz u XXI. stoljeće
(Medical Informatics - Contribution of the Andrija Štampar School of Public Health to the Croatian Medicine and Health Care for the Transition to the 21st Century)
Autori
Deželić, Gjuro ; Kern, Josipa ; Božikov, Jadranka
Izvornik
Liječnički vjesnik (0024-3477) 124
(2002), S2;
21-27
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, stručni
Ključne riječi
Medicinska informatika - povijest, edukacija
(Medical informatics - history, education)
Sažetak
Počeci medicinske informatike u Hrvatskoj sežu u 1966. godinu kada je medicina prepoznata kao »područje u kojem je primjena kompjutora važna i sve šira, a s vremenom će biti i neophodna«. Škola narodnog zdravlja »Andrija Štampar« Medicinskog fakulteta u Zagrebu bila je pionir u tom novom području u nas. Medicinskoinformatički sadržaji su tada uvedeni u poslijediplomsku nastavu s ciljem upoznavanja budućih medicinskih/zdravstvenih stručnjaka s mogućnostima primjene računala u njihovim specijalnostima i zdravstvu uopće. Istodobno se počelo s računalnom obradom bolesničkih listića, registrima kroničnih bolesti i pokusnom obradom podataka u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. Godine 1970/71. medicinskoinformatički su sadržaji uvršteni u dodiplomsku nastavu na Medicinskom fakultetu u Zagrebu. Otvaranjem terminalske stanice Sveučilišnoga računskog centra na Školi 1973. godine i, kasnije, formiranjem kompjutorskog laboratorija te opremanjem/umrežavanjem fakultetskih radilišta, pružila se mogućnost studentima/nastavnicima /istraživačima da se intenzivnije koriste blagodatima novih tehnologija. Nastavnici Škole pomagali su u širenju medicinskoinformatičke edukacije na druge medicinske fakultete, zdravstvene fakultete i škole. Medicinskoinformatička istraživanja te domaća i međunarodna suradnja bili su logični dio razvoja struke, a poslijediplomski studij iz medicinske informatike korak dalje u produbljivanju znanja medicinskog/zdravstvenog osoblja, ali i ostalih struka koje djeluju u zdravstvu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Računarstvo, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
- MEDLINE