Pregled bibliografske jedinice broj: 919352
Bolest u procjepu biologije i kulture. Postmoderno shvaćanje bolesti kao biokulturne pojave
Bolest u procjepu biologije i kulture. Postmoderno shvaćanje bolesti kao biokulturne pojave // Filozofska istraživanja, 36 (2016), 3; 421-438 doi:10.21464/fi36302 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 919352 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Bolest u procjepu biologije i kulture. Postmoderno shvaćanje bolesti kao biokulturne pojave
(Disease in a Rift Between Biology and Culture. The Postmodern Understanding of Disease as a Biocultural Phenomenon)
Autori
Rupčić, Darija
Izvornik
Filozofska istraživanja (0351-4706) 36
(2016), 3;
421-438
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
bolest, zdravlje, biokulturna paradigma, narativna medicina, metafore zdravlja i bolesti, narativni identitet, model objašnjavanja bolesti
(illness, health, biocultural and biopsychosocial model, narrative medicine, metaphors of illness, narrative identity, explanatory model of illness,)
Sažetak
Namjera je rada istaknuti i promišljati o razvijanju jedne rasute manjinske tradicije koja razmatra značaj kulturoloških utjecaja na zdravlje i bolesti. Upravo je osjetljiva ravnoteža između bolesti i kulture ono što konstituira neuhvatljivu istinu bolesti i postmoderno shvaćanje bolesti kao biokulturne pojave u biokulturnom modelu. Koristeći se literaturom i navodima nekolicine autora kao što su Arthur Kleinman, Anatole Broyard, David B. Morris, Susan Sontag, Arthur W. Frank, Michael Foucault, Hans Georg Gadamer i drugi, naglasit ćemo zamršenu, složenu i suptilnu vezu bolesti i kulture. Biomedicinski model znanstveno zasnovan na istrošenoj kartezijansko- mehanicističkoj iluziji i paradigmi znanja, koji popularnošću raste enormnom brzinom, promatra bolesti kao predmet i tijelo kao mehanički stroj. Iako je donio napredak i iskorijenio mnoge bolesti, otvara nam i alternativan put k novom i još uvijek neizvjesnom shvaćanju bolesti kao promjenjivom procesu koji nastaje prožimanjem kulture i biologije. Stavljajući naglasak na narativ ili priču, kritički ćemo se osvrnuti na postojeći prevladavajući biomedicinski model bolesti i sagledati mogućnost uvođenja i proširivanja postojećeg modela biokulturnim modelom bolesti. Očekivani doprinos ovoga rada ići će u smjeru mogućnosti teorijskog i praktičkog utemeljenja i uporišta za takva promišljanja, te pokušaj multidimenzionalnog i pluriperspektivnog pristupa bolesti i zdravlju.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Interdisciplinarne humanističke znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Osijek,
Filozofski fakultet, Zagreb
Profili:
Darija Rupčić Kelam
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Arts & Humanities Citation Index (A&HCI)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Central and East European Online Library - CEEOL
- Philosopher's Index
- DOAJ
- EJOL
- ERIH
- HRČAK
- ULRICHSWEB GLOBAL SERIALS DIRECTORY