Pregled bibliografske jedinice broj: 918491
Razvojni putevi jezika: od nacrta do suvremenog književnojezičnog izraza
Razvojni putevi jezika: od nacrta do suvremenog književnojezičnog izraza // Hrvatsko-srpski/srpsko-hrvatski interkulturalizam danas. Povodom 110. obljetnice rođenja Vladana Desnice. Zbornik radova s Desničinih susreta 2016. / Roksandić, Drago (ur.).
Zagreb: Centar za komparativnohistorijske i interkulturne studije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu , Institut za književnost i umetnost u Beogradu ; FF Press, 2017. str. 25-35 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 918491 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razvojni putevi jezika: od nacrta do suvremenog
književnojezičnog izraza
(The development of a language: From a language
plan to a contemporary standard)
Autori
Karlić, Virna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Hrvatsko-srpski/srpsko-hrvatski interkulturalizam danas. Povodom 110. obljetnice rođenja Vladana Desnice. Zbornik radova s Desničinih susreta 2016.
/ Roksandić, Drago - Zagreb : Centar za komparativnohistorijske i interkulturne studije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu , Institut za književnost i umetnost u Beogradu ; FF Press, 2017, 25-35
ISBN
978-953-175-664-8
Skup
Desničini susreti 2016
Mjesto i datum
Beograd, Srbija, 23.09.2016. - 25.09.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
povijest jezika, književni jezik, standardizacija, srpski jezik, beogradski stil, hrvatski jezik
(the history of language, the standard, standardization, Serbian, the Belgrade style, Croatian)
Sažetak
U radu se raspravlja o razvojnim procesima suvremenog književnojezičnog izraza koji su se odvili krajem 19. te tijekom prve polovice 20. stoljeća. Riječ je o razdoblju u kojem je prethodno dogovoreni i formalno prihvaćeni nacrt književnog jezika počeo oživljavati, razvijati se i bogatiti u djelima pisaca, publicista, znanstvenika, prevoditelja i drugih kulturnih radnika u urbanim centrima poput Beograda, Novog Sada i Zagreba. Nakon kratkog prikaza općih razvojnih, standardizacijskih faza književnog jezika, fokus se usmjerava na književno-jezični kontekst u kojem su stvarali srpski (prvenstveno beogradski) pisci prve polovice 20. stoljeća. Ukazuje se na ulogu njihova stvaralaštva u procesu razvoja suvremenog srpskog književnog jezika te se raspravlja o pojmu beogradski stil, kojim se obilježava taj prijelomni period njegove standardizacije. Na koncu se prikazuju konkretne jezične inovacije koje je beogradski stil donio u odnosu na vukovski jezik.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija