Pregled bibliografske jedinice broj: 918329
Zdravstveni rizici i poremećaji povezani s radnim mjestom medicinske sestre
Zdravstveni rizici i poremećaji povezani s radnim mjestom medicinske sestre // Arhiv za higijenu rada i toksikologiju / Stipičević, S. - Zagreb : Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, 2017, A20-A20 / Stipičević, Sanja (ur.).
Zagreb, 2017. str. A20-A20 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 918329 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zdravstveni rizici i poremećaji povezani s radnim mjestom medicinske sestre
(Health risks and health disorders related to workplace of a nurse)
Autori
Franić, Zrinka ; Macan, Jelena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Arhiv za higijenu rada i toksikologiju / Stipičević, S. - Zagreb : Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, 2017, A20-A20
/ Stipičević, Sanja - Zagreb, 2017, A20-A20
Skup
Međužupanijski stručni skup nastavnika zdravstvene njege “Izazovi zanimanja medicinskih sestara i tehničara iz kuta medicine rada i dozimetrije zračenja”
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 24.11.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
kontaktni dermatitis ; ozljede na radu ; profesionalne bolesti ; sindromi prenaprezanja ; ubodni incidenti
(contact dermatitis ; work injuries ; occupational diseases ; overjuse injuries ; stabbing incidents)
Sažetak
Posao medicinske sestre u vrhu je popisa djelatnosti s povećanim rizikom od ozljeda na radu i profesionalnih bolesti. Zdravstveni rizici u poslu medicinske sestre proizlaze iz izloženosti opasnostima, biološkim, kemijskim i fizikalnim štetnostima te tjelesnim i psihosocijalnim naporima na radnome mjestu. Od izloženosti opasnostima, specifična je opasnost od igala i oštrih predmeta jer ubodni incidenti, osim ozljedom, mogu rezultirati zaraznim bolestima prenosivima krvlju, koje su među najčešćim profesionalnim bolestima zdravstvenih radnika (hepatitis B i C, HIV). Biološkim rizicima najviše su izloženi djelatnici hitne službe, intenzivnih jedinica, u operacijskim dvoranama i laboratorijima.Kemijske rizike čine inhalacijski anestetici, priprema i apliciranje terapije citostaticima, česta uporaba dezinficijensa i sredstava za sterilizaciju. Poremećaji povezani s kemijskim rizicima su sistemski toksični učinci – zbog izloženosti lijekovima, te kontaktni dermatitis, koji nastaje zbog izloženosti kože iritansima i alergenima. Fizikalni rizici u poslu medicinske sestre su potencijalna izloženost ionizirajućem i neionizirajućem zračenju, rad u mokrome i izloženost buci. Najvažniji poremećaji vezani uz fizikalne štetnosti su kronični učinci izloženosti ionizirajućem zračenju (katarakta, radiodermatitis, leukemije ili druge vrste malignih bolesti) te zdravstveni učinci nastali zbog izloženosti neionizirajućem zračenju (oštećenja kože i očiju). U ergonomske rizike svrstava se rad u nefiziološkim položajima, prenošenje nepokretnih bolesnika te dugotrajno stajanje i hodanje. Posljedični poremećaji su brojni sindromi prenaprezanja (primjerice sindrom sraza u ramenome zglobu, teniski lakat, sindrom karpalnog kanala), bolovi u leđima i varikozne vene na nogama. Psihosocijalni rizici nastaju zbog noćnog i smjenskog rada, visokih emocionalnih zahtjeva posla te visokog stupnja odgovornosti za bolesnike. Zbog kronične izloženosti stresu nastaju psihosocijalni poremećaji (psihosomatske bolesti, sindrom izgaranja). Zaključno, zbog brojnih rizika na radnome mjestu potrebna je sustavna i kontinuirana edukacija medicinskih sestara o zaštiti na radu i prevenciji ozljeda.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, Zagreb