Pregled bibliografske jedinice broj: 918310
Nacionalizam i hrvatski nacionalni identitet u Vukovaru - Teorijski aspekt
Nacionalizam i hrvatski nacionalni identitet u Vukovaru - Teorijski aspekt // Demografski kontekst i sociokulturne posljedice hrvatskog Domovinskog rata / Živić, Dražen ; Žebec, Ivana (ur.).
Zagreb : Vukovar: Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2009. str. 179-193 doi:http://www.pilar.hr/images/stories/dokumenti/demografski_kontekst/demo_kontekst_179.pdf
CROSBI ID: 918310 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nacionalizam i hrvatski nacionalni identitet u Vukovaru - Teorijski aspekt
(Nationalism and Croatian National Identity in Vukovar - Theoretical Aspect)
Autori
Cvikić, Sandra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Demografski kontekst i sociokulturne posljedice hrvatskog Domovinskog rata
Urednik/ci
Živić, Dražen ; Žebec, Ivana
Izdavač
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar
Grad
Zagreb : Vukovar
Godina
2009
Raspon stranica
179-193
ISBN
978-953-6666-57-7
Ključne riječi
nacionalizam, hrvatski nacionalni identitet, Vukovar, sociološke teorije modernizacije
(nationalism, Croatian national identity, Vukovar, social theory of modernity)
Sažetak
Uključenost jugoslavenskih država u rat koji se vodio na teritoriju Europe krajem 20. stoljeća ključno je utjecala na sociologijsku teoriju, napose na sociološku teoriju modernizacije. Sam proces dezintegracije rezultirao je nastankom novih država - nacija kao što je Hrvatska, te pojavom novog nacionalizma koji je bio njegova temeljna pokretačka snaga. Međutim, novi nacionalizam otkrio je svu ambivalentnost i nejasnost sociološke teorije modernizacije, koja pokušava shvatiti što se nalazi u podlozi nasilnog raspada komunističke Jugoslavije. Ovaj rad predstavlja prijedlog primjene sociološke teorije modernizacije na primjeru grada Vukovara kako bi se argumentirano pružilo objašnjenje neuspjelog pokušaja teorije u lociranju nacionalizma i prikazu zašto i što je bilo pogrešno u modernističkom eksperimentu komunističke Jugoslavije. Novi nacionalizam se promatra kao fluidan i nepredvidiv koncept koji se mijenja iz etničkog u građanski i obratno kroz sociološki teoretski okvir modernizacije. Tradicija, modernizacija i budućnost procesa modernizacije simultano su prikazani kao relevantni za sociologiju, te se stoga priklanjaju tvrdnji da je sociologija od velike važnosti za razumijevanje suvremenog društva. Međutim, zasljepljujuća vjera u projekt Prosvjetiteljstva previše je pojednostavnila racionalizam što zauzSandra Cvikić NACIONALIZAM I HRVATSKI NACIONALNI IDENTITET U VUKOVARU - TEORIJSKI ASPEKT 271 vrat počinje karakterizirati suvremenu društvenu znanost i zbilju. Sveprisutna učestalost nacionalizma i budućnost modernizacije od važnosti su za društvene znanosti, a sociologija je bitna za razumijevanje suvremenog društva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Profili:
Sandra Cvikić
(autor)