Pregled bibliografske jedinice broj: 917083
Roditeljstvo LGB osoba u Hrvatskoj: Izazovi, potrebe i željena prava
Roditeljstvo LGB osoba u Hrvatskoj: Izazovi, potrebe i željena prava // 25. godišnja konferencija hrvatskih psihologa / Ćubela Adorić, Vera ; Franc, Renata ; Kalebić Maglica, Barbara ; Nakić Radoš, Sandra (ur.).
Zadar: Hrvatsko psihološko društvo, Hrvatska psihološka komora, Društvo psihologa Zadar, Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 2017. str. 56-56 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 917083 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Roditeljstvo LGB osoba u Hrvatskoj: Izazovi, potrebe i željena prava
(LGB Parenthod in Croatia: Challenges, Needs and Desired Rights)
Autori
Tadić Vujčić, Maja ; Maričić, Antonija ; Štambuk, Marina i Tolić, Sandra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
25. godišnja konferencija hrvatskih psihologa
/ Ćubela Adorić, Vera ; Franc, Renata ; Kalebić Maglica, Barbara ; Nakić Radoš, Sandra - Zadar : Hrvatsko psihološko društvo, Hrvatska psihološka komora, Društvo psihologa Zadar, Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 2017, 56-56
ISBN
978-953-55079-6-3
Skup
25. godišnja konferencija hrvatskih psihologa - Psihologija u promociji i zaštiti ljudskih prava i društvene pravednosti
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 08.11.2017. - 11.11.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
LGBT ; obitelj ; roditeljstvo ; brak ; prava
(LGBT ; family ; parenthood ; marriage ; rights)
Sažetak
U hrvatskom društvu sve su prisutnije rasprave vezane uz roditeljsku ulogu LGBT osoba, pri čemu se najčešće iznose neosnovane pretpostavke i osobna mišljenja, dok znanstveno provjerene činjenice uočljivo nedostaju, što je vidljivo i u procesima oblikovanja javne politike i stručne prakse. Kako bi bilo moguće razvijati politiku i stručnu praksu koja će podržavati optimalni psihosocijalni razvoj djece i mladih te prepoznati ranjive skupine djece i njihove potrebe, nužno je osigurati znanstveno utemeljene uvide u stvarna iskustva i potrebe LGBT obiteljskih zajednica, roditelja i njihove djece. Stoga je glavni cilj ovog istraživanja prikazati izazove s kojima se suočavaju, njihove potrebe i neostvarena prava, a koje su proizašle iz istraživačkog projekta "Roditeljstvo LGB osoba u Hrvatskoj". U istraživanju su provedeni polustrukturirani dubinski intervjui s članovima/cama obitelji (N= 19 roditelja i partnera ; N= 6 djece ; ukupno N= 13 obiteljskih zajednica) i fokusna grupa s osobama homo/biseksualne orijentacije koje bi željele biti roditelji i/ili su u postupku planiranja roditeljstva (N=11). Rezultati istraživanja pokazali su da je roditeljima i njihovim partnerima/cama u većoj ili manjoj mjeri potrebna podrška vezana uz različite aspekte funkcioniranja obitelji, partnerske odnose, seksualnu orijentaciju i autanje, ali i uz roditeljstvo i specifične probleme s kojima se kao LGB osobe susreću u roditeljskoj ulozi. Što se tiče iskustava s važnim institucijama, sudionici/e su navodili/e najveće poteškoće u području brige i prava nebiološkog roditelja, odnosno, partnera/ice biološkog roditelja. Budući da, barem zasad, većina njih nema roditeljska prava, često su onemogućeni u obavljanju važnih aktivnosti s djecom i za djecu, kao što je odlazak liječniku, u bolnicu, odlazak po djecu u vrtić, na informacije u školu i sl. Sudionici/e naglašavaju važnost izjednačavanja braka i životnog partnerstva u svrhu ostvarivanja svih prava koja pripadaju bračnim partnerima/icama i bolje zaštite svih članova/ica obitelji. Djeca i mladi naglašavaju da LGBT obiteljskim zajednicama treba omogućiti posvojenja i partnersku skrb o djeci. Svi sudionici/e smatraju da treba povećati vidljivost LGBT osoba i da bi njihova vidljivost bila veća kad bi više LGBT osoba razotkrilo svoju seksualnu orijentaciju unutar svoje okoline. Rezultati ovog istraživanja ukazuju na zakonska ograničenja s kojima se LGB osobe susreću kad žele postati roditelji, kao i na potrebu kreiranja politike koja će štititi LGB roditelje i njihovu djecu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb,
Fakultet hrvatskih studija, Zagreb