Pregled bibliografske jedinice broj: 917082
Preporuke za istraživački rad o temama koje se odnose na LGBTIQ osobe
Preporuke za istraživački rad o temama koje se odnose na LGBTIQ osobe // 25. godišnja konferencija hrvatskih psihologa / Ćubela Adorić, Vera ; Franc, Renata ; Kalebić Maglica, Barbara ; Nakić Radoš, Sandra (ur.).
Zadar: Hrvatsko psihološko društvo, Hrvatska psihološka komora, Društvo psihologa Zadar, Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 2017. str. 150-150 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 917082 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Preporuke za istraživački rad o temama koje se odnose na LGBTIQ osobe
(Recommendations for research on topics related to LGBTIQ people)
Autori
Milković, Marina ; Štambuk, Marina ; Maričić, Antonija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
25. godišnja konferencija hrvatskih psihologa
/ Ćubela Adorić, Vera ; Franc, Renata ; Kalebić Maglica, Barbara ; Nakić Radoš, Sandra - Zadar : Hrvatsko psihološko društvo, Hrvatska psihološka komora, Društvo psihologa Zadar, Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 2017, 150-150
ISBN
978-953-55079-6-3
Skup
25. godišnja konferencija hrvatskih psihologa: Psihologija u promociji i zaštiti ljudskih prava i društvene pravednosti
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 08.11.2017. - 11.11.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
LGBTIQ ; spolni/rodni identitet ; spolna orijentacija ; terminologija u istraživanjima
(LGBTIQ ; sex/gender identity ; sexual orientation ; terminology in research)
Sažetak
Posljednjih godina u Hrvatskoj je sve više psihologijskih istraživanja koja se bave temama povezanima s LGBTIQ osobama. Osim toga, uzorak svakog psihologijskog istraživanja može sadržavati i LGBTIQ osobe. Usprkos navedenom, upitnici u psihologijskim istraživanjima često donose ograničen broj kategorija u kojima se LGBTIQ osobe mogu prepoznati, ili čak automatski pretpostavljaju da su sve osobe u uzorku heteroseksualne i cisrodne. Posljedica toga je nedovoljno poznavanje uzorka što može utjecati kako na tumačenje rezultata tako i na odustajanje LGBTIQ osoba od sudjelovanja u istraživanju. U ovom izlaganju donosimo preporuke za daljnji istraživački rad u smjeru prepoznavanja LGBTIQ osoba u istraživanjima odnosno uključivanja različitih spolnih/rodnih identiteta i spolnih orijentacija pri konstrukciji upitnika. Preporuke temeljimo na rezultatima istraživanja u kojem je sudjelovalo 549 LGBTIQ osoba gdje je ponuđen veći broj kategorija koje se odnose na spolni/rodni identitet i spolnu orijentaciju osoba, te na temelju dosadašnjeg iskustva u radu s LGBTIQ osobama.. Na primjer, kao važan prvi, a istovremeno vrlo jednostavan, korak prema prepoznavanju LGBTIQ identiteta u istraživanjima smatramo ostavljanje prostora za samoidentifikaciju uz ponuđene kategorije u pitanjima koje se odnose na spol i partnerske odnose. Na kraju, donosimo obrazloženja pojmova koje smo koristile u svom istraživanju i smatramo važnima za istraživački rad koji uključuje LGBTIQ osobe.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet hrvatskih studija, Zagreb