Pregled bibliografske jedinice broj: 917045
Raznoliko lice virdžine, momak-djevojke, jedinstvene običajno-pravne dosjetke
Raznoliko lice virdžine, momak-djevojke, jedinstvene običajno-pravne dosjetke // Izvedbe roda u hrvatskome jeziku, književnosti i kulturi / Brković, Ivana ; Pišković, Tatjana (ur.).
Zagreb: FF Press ; Zagrebačka slavistička škola ; Hrvatski seminar za strane slaviste, 2018. str. 221-254
CROSBI ID: 917045 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Raznoliko lice virdžine, momak-djevojke, jedinstvene običajno-pravne dosjetke
(The many faces of sworn virgin, boy-girl, unique customary law racket)
Autori
Vince-Pallua, Jelka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Izvedbe roda u hrvatskome jeziku, književnosti i kulturi
Urednik/ci
Brković, Ivana ; Pišković, Tatjana
Izdavač
FF Press ; Zagrebačka slavistička škola ; Hrvatski seminar za strane slaviste
Grad
Zagreb
Godina
2018
Raspon stranica
221-254
ISBN
978-953-175-687-7
Ključne riječi
virdžina, tobelija, zavjetovana djevojka, Balkanski poluotok, običajno-pravna institutcija, spol, rod, zapadnjački paternalizam
(sworn virgin, tobelija, Balkan peninsula, customary law institution, sex, gender, western paternalism)
Sažetak
Ovim su se prilogom polaznici Zagrebačke slavističke škole upoznali s virdžinom/tobelijom, intrigantnom pojavom zavjetovane djevojke jedinstvenom ne samo u Europi nego i u svijetu. Riječ je o običajno-pravnoj instituciji u kojoj žena preuzima ulogu muškarca u službi izrazito patrijarhalnog plemenskoga društva prisutnoga po gorskim područjima zapadnoga dijela Balkanskog poluotoka (osobito na njegovu nuklearnom području – graničnim područjima sjeverne Albanije, Crne Gore i Kosova), pojavi da se djevojke, ako je nužno zbog manjka odrasle muške osobe potrebne za opstanak organiziranog roda, odriču bračnoga života i majčinstva zavjetujući se na djevičanstvo, nasljeđuju (materijalnu i duhovnu) imovinu u patrilinearnom društvu, odijevaju se i češljaju kao muškarci, nose oružje, po potrebi idu u rat, sudjeluju na muškim skupovima – u svemu se ponašaju poput muškaraca, simbolički postaju muškarci, imaju gotovo sva njihova javna prava uz naročito poštovanje sredine. Nakon uvodnoga dijela, u ovom ćemo se prilogu usredotočiti na odgonetanje one "zagonetke virdžine" koja se uklapa u krovnu rodnu tematiku prošlogodišnje Zagrebačke slavističke škole. Pokazat će se, pa i na temelju uvida u svjedočenja današnjih virdžina, da se neka suvremena tumačenja pojave virdžine kao odraza želje za poboljšanjem položaja žene i stjecanjem individualnih sloboda mogu okarakterizirati kao suvremeni mit i kao drugo lice zapadnjačkog paternalizma, superiornog kolonijalnog doživljaja egzotičnih "drugih" koje valja civilizacijski prosvijetliti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija, Rodni studiji
Napomena
"Izvedbe roda u hrvatskom jeziku, književnosti i kulturi". 46. "Hrvatski seminar za strane slaviste", "Zagrebačka slavistička škola" (Dubrovnik, 21. kolovoza – 1. rujna 2017.)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Profili:
Jelka Vince-Pallua
(autor)