Pregled bibliografske jedinice broj: 916386
Uporaba potpomognute komunikacije u osoba s afazijom
Uporaba potpomognute komunikacije u osoba s afazijom // Kompetencijska mreža zasnovana na informacijsko-komunikacijskim tehnologijama za inovativne usluge namijenjene osobama sa složenim komunikacijskim potrebama / Pavlin-Bernardić, Nina (ur.).
Zagreb: Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, 2014. str. 22-22 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 916386 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uporaba potpomognute komunikacije u osoba s afazijom
(The use of information and communication technology (ICT) in aphasia treatment)
Autori
Prizl Jakovac, Tatjana ; Leko Krhen, Ana ; Gojević Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Kompetencijska mreža zasnovana na informacijsko-komunikacijskim tehnologijama za inovativne usluge namijenjene osobama sa složenim komunikacijskim potrebama
/ Pavlin-Bernardić, Nina - Zagreb : Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, 2014, 22-22
ISBN
978-953-184-197-9
Skup
Treći diseminacijski skup projekta "Kompetencijska mreža zasnovana na informacijsko-komunikacijskim tehnologijama za inovativne usluge namijenjene osobama sa složenim komunikacijskim potrebama"
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 15.05.2014. - 16.05.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
Afazija ; Informacijsko-komunikacijska tehnologija ; Terapija
(Aphasia ; Information and communication technology ; Therapy)
Sažetak
Afazija je poremećaj koji nastaje kao posljedica oštećenja različitih moždanih centara kod odraslih kada su jezični procesi već automatizirani. Osobe koje su prethodno mogle komunicirati govorom, slušanjem, čitanjem i pisanjem, postaju ograničene u tim vještinama. Najčešći uzrok afazije je moždani udar. Vrlo rijetko traumatske ozljede mozga, tumori i infekcije mogu uzrokovati afaziju. Kao svakodnevni načini komunikacije, ali i kao pomoć u terapiji osoba s afazijom sve se češće koriste različiti oblici potpomognute komunikacije. Ovakva terapija ovisi o stupnju i vrsti oštećenja mozga, osobinama ličnosti, temperamentu, interesima, stupnju obrazovanja te socio-ekonomskom statusu osobe. Korištenje informacijsko-komunikacijskih tehnologija (ICT) u komunikaciji i terapiji osoba s afazijom sve je učestalije, a projektom ‘Kompetencijska mreža zasnovana na informacijsko-komunikacijskim tehnologijama za inovativne usluge namijenjene osobama sa složenim komunikacijskim potrebama (ICT- AAC)’ nastoji se utemeljiti i usustaviti u Hrvatskoj. Terapija i rehabilitacija osoba s afazijom uključuje više od jezičnih vježbi i terapijskih postupaka za poboljšanje lingvističkog funkcioniranja. Cilj logopedske terapije je što samostalnije komunikacijsko funkcioniranje u okolini. Ideja je da se uporabom ICT osobama s afazijom omogući intenzivniji logopedski tretman. Želimo saznati koliko osobe s afazijom, njihove obitelji i skrbnici koriste ICT, te osmisliti zadatke i koristiti ih u terapiji osoba s afazijom koristeći računala, tablete, mobitele ili bilo koju računalnu tehnologiju. U znanstvene svrhe važno nam je usporediti napredak u zadatcima imenovanja, čitanja i razumijevanja provođenjem logopedskih dijagnostičkih testova za afaziju prije i nakon završetka terapije. Prema do sada osmišljenim zadatcima, terapija se provodi u Kabinetu za komunikacijske poremećaje odraslih, Centra za rehabilitaciju Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Logopedija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb