Pregled bibliografske jedinice broj: 916318
Minimalno invazivna rekonstrukcija vertikalnoga defekta u frontalnoj regiji- prikaz slučaja
Minimalno invazivna rekonstrukcija vertikalnoga defekta u frontalnoj regiji- prikaz slučaja // Sažetci 7. Međunarodnog kongresa Hrvatskoga društva za dentalnu implantologiju Hrvatskoga liječničkog zbora 12. – 14. listopada 2017., Osijek, U: Acta Stomatologica Croatica 2017 ; 51(4) / Brkić, Hrvoje (ur.).
Zagreb: Stomatolški fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2017. str. 365-365 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 916318 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Minimalno invazivna rekonstrukcija vertikalnoga
defekta u frontalnoj regiji- prikaz slučaja
(Minimally invasive reconstruction of the vertical
defect in the frontal region- case report)
Autori
Barić, Jana ; Filipović Zore, Irina ; Gabrić, Dragana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Sažetci 7. Međunarodnog kongresa Hrvatskoga društva za dentalnu implantologiju Hrvatskoga liječničkog zbora 12. – 14. listopada 2017., Osijek, U: Acta Stomatologica Croatica 2017 ; 51(4)
/ Brkić, Hrvoje - Zagreb : Stomatolški fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2017, 365-365
Skup
7. Međunarodni kongres Hrvatskog društva za dentalnu implantologiju Hrvatskog liječničkog zbora
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 12.10.2017. - 14.10.2017
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
dentalna implantologija ; atrofija čeljusti ; rekontrukcija
(dental implantology ; jaw atrophy ; recontruction)
Sažetak
Koštani defekti nastali kao posljedica resorpcije kosti u frontalnoj regiji povezani s vertikalnom frakturom korijena zuba predstavljaju veliki izazov za operatera. Koštani defekti veći od 3 mm zahtijevaju augmentaciju kako bi se dobio adekvatni volumen kosti za daljnju implanto- protetsku rehabilitaciju. Pacijent je poslan u Zavod za oralnu kirurgiju zbog vertikalne frakture gornjega desnoga lateralnoga sjekutića. Zub je bio u procesu endodontskoga liječenja dvije godine zbog nemara pacijenta, što je dovelo do frakture krune zuba ispod razine gingive. Uvidom u CBCT snimku i ortopantomogram, dogovorena je „socket shield“ tehnika, gdje se vestibularna stijenka korijena zuba ostavlja kako bi se zadržala razina vestibularne kosti, što bi omogućilo imedijatnu implantaciju. U toku operacije, nakon što je uklonjen frakturirani dio zuba, uočen je vestibularni koštani defekt te smo se odlučili primijeniti GBR tehniku, uz korištenje kolagene membrane, PRF membrane te osteokonduktivne ksenogene kosti. Korijen zuba je ekstrahiran te su uklonjene upalne granulacije. Umjetna kost je pomiješana s PRF membranom radi boljega osteokonduktivnoga djelovanja te je apliciran u pripremljeni koštani defekt. Prema obliku defekta izmodelirana je kolagena membrana koja je zatim rehidratizirana PRF-om i postavljena preko koštanoga defekta. Preko kolagene membrane postavljene su PRF membrane kako bi tijekom cijeljena hidratizirale kolagene membranu. Gingiva je sašivena na način da u potpunosti prekriva membranu što pospješuje uspješnost augmentacije. Po završetku operacije postavljena je privremena krunica. Šavovi su uklonjeni nakon deset dana. Šest mjeseci nakon augmentacije ponovljeni su CBCT i ortopantomogram, uočena je zadovoljavajuća razina novostvorene kosti i postavljen implantat. Implantat je četiri mjeseca nakon implantacije testiran RFA metodom. Dobivena je vrijednost od 80, što je označavalo veliku stabilnost implantata te je implantat protetski opterećen metal keramičkom krunicom.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-065-0000000-0424 - Cijeljenje koštanog defekta nakon imedijatne implantacije (Katanec, Davor, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Stomatološki fakultet, Zagreb,
Klinički bolnički centar Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)