Pregled bibliografske jedinice broj: 916298
Iskustva i zadovoljstvo roditelja djece s orofacijalnim rascjepom pruženom skrbi u Republici Hrvatskoj
Iskustva i zadovoljstvo roditelja djece s orofacijalnim rascjepom pruženom skrbi u Republici Hrvatskoj // Logopedija, 5 (2015), 2; 18-24 (domaća recenzija, članak, stručni)
CROSBI ID: 916298 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Iskustva i zadovoljstvo roditelja djece s orofacijalnim rascjepom pruženom skrbi u Republici Hrvatskoj
(Experiences and satisfaction of parents of children born with orofacial clefts with the support provided in Croatian systems of health and social care)
Autori
Blaži, Antonija ; Kolarić, Bernarda
Izvornik
Logopedija (1330-5484) 5
(2015), 2;
18-24
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
orofacijalni rascjepi ; roditelji ; djeca ; medicinska, psihološka, logopedska stručna skrb
(orofacial clefts ; parents ; children ; health, psychological and speech and language professional care)
Sažetak
Cilj ovog istraživanja bio je opisati iskustva roditelja djece s orofacijalnim rascjepima vezana uz medicinsku i psihosocijalnu skrb u Hrvatskoj. Željelo se utvrditi kako doživljavaju pomoć i podršku stručnjaka i okoline kada se rodi dijete s rascjepom usne i nepca. Na osnovi rezultata istraživanja, cilj je upozoriti na probleme s kojima se susreću roditelji, radi unapređenja stručne podrške u radu s djecom s orofacijalnim rascjepima i njihovim roditeljima. Na uzorku od 63 roditelja djece s rascjepima, ispitivala su se iskustva sa stručnim osobljem i okolinom te mišljenja o načinima i mogućnostima poboljšanja stručne skrbi za djecu s orofacijalnim rascjepima. Rezultati istraživanja pokazuju da su roditelji djelomično zadovoljni dobivenom uslugom. Ističu najveće probleme - nedovoljnu empatičnost medicinskog osoblja pri priopćavanju vijesti da njihovo dijete ima orofacijalni rascjep, nedostatnost stručnih informacija u rodilištima o pitanjima koja ih najviše brinu: hranjenju, izgledu, potrebnim operacijama i razvoju govora djeteta, kasnom upućivanju na logopedsku procjenu i terapiju te o nedostatnom broju logopeda kompetentnih za rad s djecom s ORFR- ima u vrlo ranoj dobi. Na osnovi dobivenih podataka može se zaključiti da prostora za napredak ima te je potrebno unaprijediti informiranje medicinskog osoblja o orofacijalnim rascjepima i potrebama djeteta i roditelja, osposobljavanje većeg broja logopeda za rad s djecom s orofacijalnim rascjepima u ranoj dobi te stvaranje mreže timova za rad s djecom s rascjepima na teritoriju cijele države.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb
Profili:
Antonija Blaži
(autor)