Pregled bibliografske jedinice broj: 915895
„Nekad su mi znali reći da nisam bolja od svog sina“ - stigma obitelji temeljem intelektualnih teškoća člana obitelji
„Nekad su mi znali reći da nisam bolja od svog sina“ - stigma obitelji temeljem intelektualnih teškoća člana obitelji // Hrvatska revija za rehabilitacijska istraživanja, 53 (2017), 2; 17-31 doi:10.31299/hrri.53.2.2 (recenziran, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 915895 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
„Nekad su mi znali reći da nisam bolja od svog
sina“ - stigma obitelji temeljem intelektualnih
teškoća člana obitelji
("They Used to Tell me That I'm no Better Than My
Son"-Family Stigma Based on Intellectual
Disability of a Family Member)
Autori
Buljevac, Marko ; Leutar, Zdravka
Izvornik
Hrvatska revija za rehabilitacijska istraživanja (1331-3010) 53
(2017), 2;
17-31
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
stigma obitelji ; članovi obitelji osoba s intelektualnim teškoćama ; gubitak socijalnog statusa
(family stigma ; family members of people with intellectual disability ; loss of status in society)
Sažetak
Rad se bavi stigmom obitelji temeljem intelektualnih teškoća člana obitelji. Cilj ovog istraživanja bio je dobiti uvid u perspektive članova uže obitelji osoba s različitim stupnjem intelektualnih teškoća o stigmi obitelji temeljem intelektualnih teškoća. Istraživačko pitanje bilo je: „Kako članovi obitelji osoba s intelektualnim teškoćama doživljavaju stigmu obitelji?“. Sudionici istraživanja bile se 22 osobe koje su članovi uže obitelji osoba s različitim stupnjem intelektualnih teškoća (10 majki, 3 oca, 2 sestre, 5 braće, 1 baka i 1 djed). Svi žive na području Grada Zagreba. Članovi njihovih obitelji s intelektualnim teškoćama su članovi ili korisnici udruga ili ustanova za osobe s intelektualnim teškoćama. U istraživanju se koristio kvalitativni pristup i metoda polustrukturiranog intervjua. Podaci su obrađeni interpretativnom fenomenološkom analizom. Dobiveni rezultati upućuju na stigmu obitelji koja se očituje kao: sažaljenje, okrivljavanje majki, braća i sestre koji trebaju preuzeti skrb za člana s intelektualnim teškoćama, omalovažavanje članova obitelji zbog člana s intelektualnim teškoćama, diskriminacija na radnom mjestu majki te život članova obitelji u izolaciji. Dobiveni rezultati su u skladu s ranijim istraživanjima s određenim specifičnostima upravo ovog istraživanja koje se odnose na gubitak statusa u društvu svih članova obitelji i umanjivanje njihove vrijednosti u socijalnim interakcijama. Za zaključiti je da stigma obitelji oblik boli i samoće.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Logopedija
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-066-0000000-3617 - SOCIJALNI POLOŽAJ STARIJIH I OSOBA S INVALIDITETOM U HRVATSKOJ I ZEMLJAMA EU (Leutar, Zdravka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus