Pregled bibliografske jedinice broj: 9156
O važnosti otkrića vrste Equisetum sylvaticum L. (Equisetaceae) za razumijevanje autoktonosti obične jele (Abies alba Mill., Pinaceae) u Požeškom gorju
O važnosti otkrića vrste Equisetum sylvaticum L. (Equisetaceae) za razumijevanje autoktonosti obične jele (Abies alba Mill., Pinaceae) u Požeškom gorju // Šumarski list, 121 (1997), 11-12; 593-597 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 9156 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
O važnosti otkrića vrste Equisetum sylvaticum L. (Equisetaceae) za razumijevanje autoktonosti obične jele (Abies alba Mill., Pinaceae) u Požeškom gorju
(About importance of the discovery of the species Equisetum sylvaticum L. (Equisetaceae) for understanding autochtonism of the silver fir (Abies alba Mill., Pinaceae) in Požeško gorje)
Autori
Trinajstić, Ivo ; Franjić, Jozo ; Samardžić, Ivica
Izvornik
Šumarski list (0373-1332) 121
(1997), 11-12;
593-597
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Equisetum sylvaticum; Abies alba; autoktonost; Hrvatska
(Equisetum sylvaticum; Abies alba; autochtony; Croatia)
Sažetak
Equisetum sylvaticum L. rijetka je biljka hrvatske flore. Poznata je samo iz nekoliko lokaliteta, a njeno je najznačajnije nalazište NPŠO Zalesina, gdje raste na lokalitetu Belevine i Pepelarnica. Tu ulazi u sastav posebne močvarne šume jele as. Carici brizoidis-Abietetum Trinajstić 1969. i subasocijacije equisetetosum sylvaticae Trinajstić 1974. Tek je nedavno (1996) vrsta Equisetum sylvaticum otkrivena još znatnije prema istoku, ali u drukčijem području u odnosu na Alpe. Otkrivena je u Požeškome gorju (Papuk) u Slavoniji, i to je njeno novo nalazište u hrvatskoj flori. Tu se razvija u sklopu močvarne šume jele, koja po svom flornom sastavu odgovara u osnovi as. Carici brizoidis-Abietetum i to njenoj subasocijaciji equisetetosum sylvaticae. Nalaz vrste E. sylvaticum u Požeškome gorju zanimljiva je potvrda da se sintaksonomska interpretacija močvarnih šumajele u Gorskom Kotaru i Velikoj Kapeli u Hrvatskoj može smatrati logičnom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo