Pregled bibliografske jedinice broj: 915243
Gradski projekt kao mogući model strukturalne i funkcionalne preobrazbe „brownfield“ predjela
Gradski projekt kao mogući model strukturalne i funkcionalne preobrazbe „brownfield“ predjela // Modeli revitalizacije i unaprjeđenja kulturnog naslijeđa. Multidisciplinarni dijalog / Obad Šćitaroci, Mladen (ur.).
Zagreb: Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2017. str. 71-71 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 915243 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Gradski projekt kao mogući model strukturalne i funkcionalne preobrazbe „brownfield“ predjela
(City project as a Structural and Functional Transformation Model of Brownfield Sites)
Autori
Jukić, Tihomir ; Butina Watson, Georgia
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Modeli revitalizacije i unaprjeđenja kulturnog naslijeđa. Multidisciplinarni dijalog
/ Obad Šćitaroci, Mladen - Zagreb : Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2017, 71-71
ISBN
978-953-8042-29-4
Skup
Modeli revitalizacije i unapređenja kulturnog nasljeđa - znanstveni kolokvij
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 24.05.2017
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
brownfield predjeli ; gradski projekt ; urbana preobrazba ; javno-privatno partnerstvo
(brownfield sites ; city project ; urban transformation ; private-public partnership)
Sažetak
Proces urbane regeneracije brownfield područja predstavlja postupak saniranja posljedica prostornih preobrazbi, a ujedno i postupak kojim se žele usmjeriti promjene u prostoru. Postoje različiti postupci i modeli kojima se može prići saniranju napuštenih industrijskih prostora, a jedan od njih je „gradski projekt“ ili „strateški gradski projekt“. Zagreb ima tradiciju gradskih projekata, a kroz različita vremenska razdoblja karakteriziraju ga različiti odabir, obujam i provedba modela gradskih / strateških projekata. Prema GUP-u grada Zagreba:...Gradski projekt čine složene aktivnosti u uređenju prostora od osobitog interesa za Grad, u kojima se Grad javlja kao sudionik u realizaciji bilo da je vlasnik zemljišta bilo da je već uložio ili će tek ulagati u novu gradsku infrastrukturu ili, općenito, u neku novu gradsku kvalitetu. Postavlja se pitanje može li se primijeniti jedinstveni model preobrazbe takovih područja koja prema planskoj dokumentaciji spadaju u kategoriju gradskih projekata? Da li se radi o jedinstvenoj proceduri, a različitim modelima provedbe i koliko je ta procedura specifična u odnosu na ostale lokalitete i primjere brownfield područja koja nisu proglašena „gradskim projektom“. Cilj provedenih istraživanja bio je određivanje urbanističkih smjernica za odabir gradskih projekata u Zagrebu temeljem komparacije s pozitivno valoriziranim urbanističkim praksama europskih gradova. Kako je u Zagrebu veći broj lokacija brownfield područja proglašen gradskim projektom, doprinos osmišljavanja adekvatnog modela obnove zapuštenih područja bilo je provedeno komparativno istraživanja sličnih primjera u drugim europskim gradovima. Polazišta za istraživanja čine teoretski tekstovi i dosadašnje spoznaje o revitalizaciji brownfield područja. U istraživanju je bila dominantna metoda komparacije. U većini europskih gradova provode se postupci dobro organizirane i dobro osmišljene urbane obnove s jasnim akterima u procesu, a u Zagrebu od slučaja do slučaja u vidu manjih intervencija koje su nužne za normalno funkcioniranje života u gradu. Upravo postupak pripreme i praćenja realizacije gradskih projekata po jasnim procedurama bi trebao omogućiti sustavne, kontrolirane procese preobrazbe napuštenih industrijskih područja, koja svojom veličinom i lokacijom u blizini gradskih središta pružaju veliku mogućnost za lociranje javnih društvenih sadržaja i servisa. Sve to bi rezultiralo i kvalitetnijim životom u gradu. Rezultati provedenog istraživanja bi trebali pridonijeti boljoj organizaciji i provedbi preobrazbe brownfield područja u širem gradskom središtu, vodeći računa o provedenim mjerama zaštite, kako pojedinih građevina, tako i cijelih kompleksa bivših industrijskih pogona.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam, Interdisciplinarne tehničke znanosti, Interdisciplinarne društvene znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Arhitektonski fakultet, Zagreb,
Sveučilište u Zagrebu
Profili:
Tihomir Jukić
(autor)