Pregled bibliografske jedinice broj: 915080
Sport i pitanja okoliša
Sport i pitanja okoliša // Međunarodna naučna konferencija "Efekti primene fizičke aktivnosti na antropološki status dece, omladine i odraslih" / Mandarić, Sanja ; Moskovljević, Lidija ; Marković, Miloš (ur.).
Beograd: Univerzitet u Beogradu, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, 2017. str. 146-147 (predavanje, recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 915080 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sport i pitanja okoliša
(Sport and Environmental Issues)
Autori
Zagorac, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Međunarodna naučna konferencija "Efekti primene fizičke aktivnosti na antropološki status dece, omladine i odraslih"
/ Mandarić, Sanja ; Moskovljević, Lidija ; Marković, Miloš - Beograd : Univerzitet u Beogradu, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja, 2017, 146-147
ISBN
978-86-89773-31-6
Skup
Efekti primene fizičke aktivnosti na antropološki status dece, omladine i odraslih
Mjesto i datum
Beograd, Srbija, 11.12.2017. - 12.12.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
sport ; okoliš ; ekološka svijest ; „ekološki otisak“
(sport ; environment ; environmental awareness ; “ecological footprint”)
Sažetak
Uvod. Poput svake druge ljudske aktivnosti, i bavljenje sportom ima posljedice po okoliš. Svijest o okolišnim pitanjima povezanima sa sportom, kao i načini suočavanja s njima, predmet su interesa kako u znanostima o okolišu tako i u sportu samome. Izlaganje će istaknuti pitanja zagađenja, proizvodnje otpada, potrošnju vode i energije, ugrožavanje bioraznolikosti itd., koji su potaknuti sportskim aktivnostima općenito, a posebno se ističu prilikom organizacije velikih sportskih događanja. Metod. Komparativna analiza relevantne literature ; analiza podataka o 'ekološkom otisku' Olimpijskih igara. Rezultati sa diskusijom. Negativan utjecaj Olimpijskih igara na okoliš i načini njegova smanjenja u središtu su interesa Međunarodnog olimpijskog odbora (IOC). Štoviše, IOC promovira održivost kao jedno od tri uporišta Olimpijske agende 2020, uz vjerodostojnost i mladost (IOC, 2017). Organizatori brojnih drugih velikih sportskih događanja također ističu svoju posvećenost „zelenim igrama“. Međutim, često se susreću s kritikama javnosti radi svojih neispunjenih obećanja. Stoga se postavlja pitanje je li uopće moguće organizirati sportski događaj koji bi u potpunosti bio suglasan s prirodom. U posljednjemu dijelu izlaganja navest će se neki primjeri dobre prakse. Zaključak. Ambiciozan cilj organiziranja „zelenih igara“ i inovativni načini za njegovu realizaciju postali su predmetom natjecanja među organizatorima Olimpijskih igara (Karammichas, 2013). S druge strane, često se zanemaruje činjenica da mnogi manji sportski događaji kao i neke rekreacijske aktivnosti imaju negativan utjecaj na prirodu. Navedeno dovodi do zaključka da bi poticanje ekološke svijesti u sportu trebalo biti u središtu interesa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filozofija, Integrativna bioetika (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, biotehničke, društvene, humanističke znanosti)
Napomena
Sudjelovanje na konferenciji omogućeno je uz
potporu Znanstvenog centra izvrsnosti za
integrativnu bioetiku.