Pregled bibliografske jedinice broj: 914909
Starost lišća - važan čimbenik potencijalnog širenja gubara (Lymantria dispar L.) prema sjeveru?
Starost lišća - važan čimbenik potencijalnog širenja gubara (Lymantria dispar L.) prema sjeveru? // III. SEMINAR INTEGRATED FOREST PROTECTION WITH INTERNATIONAL PARTICIPATION Book of Abstracts / Lojo, Ahmet (ur.).
Sarajevo: Udruženje inženjera i tehničara šumarstva Federacije Bosne i Hercegovine - UŠIT FBIH, 2017. str. 15-16 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 914909 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Starost lišća - važan čimbenik potencijalnog širenja gubara (Lymantria dispar L.) prema sjeveru?
(Foliage Age - Important Factor for the Potential Spread of Gypsy Moth (Lymantria dispar L.) to the North?)
Autori
Lukić, Ivan ; Schafellner, Christa ; Pernek, Milan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
III. SEMINAR INTEGRATED FOREST PROTECTION WITH INTERNATIONAL PARTICIPATION Book of Abstracts
/ Lojo, Ahmet - Sarajevo : Udruženje inženjera i tehničara šumarstva Federacije Bosne i Hercegovine - UŠIT FBIH, 2017, 15-16
Skup
III. SEMINAR INTEGRATED FOREST PROTECTION WITH INTERNATIONAL PARTICIPATION
Mjesto i datum
Tešanj, Bosna i Hercegovina, 07.12.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Lymantria dispar L., šumski štetnik, Quercus ilex L., hrast lužnjak, tanin
(Lymantria dispar L., forest pest, Quercus ilex L., pedunculate oak, tannin)
Sažetak
Gubar (Lymantria dispar L.) je jedan od najvažnijih šumskih štetnika u Hrvatskoj, gdje je prisutan u dvije regije (kontinentalna i primorska) razdvojene planinskim lancem Dinarida. Posljednja molekularno-genetička istraživanja populacije gubara pokazala su da se populacije gubara u ove dvije regije razlikuju. Dodatno, razlika je utvrđena i u kretanju populacija, gdje se u kontinentalnom dijelu Hrvatske gubar pojavljuje u gradaciji svakih 10-11 godina, dok se u primorskom dijelu Hrvatske pojavljuje svakih 4- 5 godina. S obzirom na klimatske promjene i vremenske ekstreme, postoji mogućnost potencijalnog širenja gubara iz primorske u kontinentalnu regiju odnosno prema sjeveru. Na području otoka Cresa koji se nalazi u primorskom dijelu Hrvatske, gubar se pretežno hrani lišćem hrasta crnike (Quercus ilex L.). Udaljenost otoka Cresa od obale i činjenica da je gubar jedan od štetnika koji se uspješno širi u nova područja ukazuje na potrebu za istraživanjem prilagodbe na lišće hrasta lužnjaka kao jedne od gospodarski najvažnijih vrsta. Kako bi dokazali postoji li mogućnost prilagodbe mediteranske populacije gubara na lišće hrasta lužnjaka, lišće hrasta crnike (otok Krk) i hrasta lužnjaka (Motovunska šuma) sakupljano je u dva perioda (početak i kraj proljeća). Lišće je nakon sakupljanja pretvoreno u smjesu fino usitnjenog lišća, te je postavljen pokus u kojem su svakodnevno određivane težine gusjenica gubara. Bilježen je i mortalitet, a na kraju larvalnog stadija, kukuljice su također vagane i određen im je spol. Laboratorijskom analizom su analizirane količine tanina i kondenziranih tanina u konzumiranom prerađenom lišću.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-7616 - Defolijatori kao invazivni šumski štetnici u uvjetima klimatskih promjena (DIFPEST) (Pernek, Milan, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatski šumarski institut, Jastrebarsko