Pregled bibliografske jedinice broj: 913863
Značajke privrženosti Bogu u mlađoj odrasloj dobi u odnosu na kvalitetu rane privrženosti roditeljima, jakost vjere i iskustvo prakticiranja vjere u obitelji
Značajke privrženosti Bogu u mlađoj odrasloj dobi u odnosu na kvalitetu rane privrženosti roditeljima, jakost vjere i iskustvo prakticiranja vjere u obitelji // 1. međunarodni znanstveno-stručni skup Odjela za psihologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta - Knjiga sažetaka / Merkaš, Marina ; Brdovčak, Barbara (ur.).
Zagreb: Hrvatsko katoličko sveučilište, 2017. str. 117-117 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 913863 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Značajke privrženosti Bogu u mlađoj odrasloj dobi u odnosu na kvalitetu rane privrženosti roditeljima, jakost vjere i iskustvo prakticiranja vjere u obitelji
(Features of attachment to God in young adulthood in relation to the quality of early attachment to parents, the strength of faith and experience of religious practices in the family)
Autori
Perišić Juzbašić, Ivana ; Raboteg-Šarić, Zora
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
1. međunarodni znanstveno-stručni skup Odjela za psihologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta - Knjiga sažetaka
/ Merkaš, Marina ; Brdovčak, Barbara - Zagreb : Hrvatsko katoličko sveučilište, 2017, 117-117
ISBN
9789538014161
Skup
1. međunarodni znanstveno-stručni skup Odjela za psihologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 07.12.2017. - 08.12.2017
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
privrženost Bogu ; rano djetinjstvo ; kvaliteta odnosa s roditeljima
(attachment to God ; early childhood ; the quality of relationships with parents)
Sažetak
Postojanje određenog odnosa s Bogom za vjernika predstavlja srž religioznog iskustva. U novije vrijeme sve više je empirijskih radova u kojima se obilježja religioznog iskustva ispituju u okviru teorije privrženosti. Cilj ovog rada bio je ispitati u kolikoj su mjeri različiti aspekti privrženosti mladih vjernika Bogu povezani s kvalitetom ranih odnosa privrženosti roditeljima, obiteljskim ozračjem, jakošću vjere, kao i s prakticiranjem vjere u obitelji tijekom djetinjstva. Dodatni cilj bio je ispitati razlikuju li se osobe koje su doživjele naglu promjenu važnosti vjere od onih koji to nisu na mjerama kvalitete obiteljskih odnosa, vjerskog iskustva i jakosti vjere. Uzorak je obuhvatio 371 sudionika (230 žena i 141 muškaraca) u dobi od 18 do 35 godina. Sudionici su ispunili skale privrženosti majci i ocu, privrženosti Bogu, obiteljske kohezivnosti, prakticiranja vjere u djetinjstvu, jakosti vjere i naglog obraćenja u vjeri. Hrvatska verzija Inventara privrženosti Bogu (Beck i McDonald, 2004) potvrdila je stabilnu dvofaktorsku strukturu i visoku unutarnju konzistenciju subskala anksioznosti i izbjegavanja. S obzirom na odnos s Bogom, većina sudionika pokazuje značajke sigurne privrženosti. Muškarci su, u odnosu na žene, u većoj mjeri uspostavili izbjegavajući odnos privrženosti Bogu. Snažnija iskustva u odnosima s neosjetljivim i nedosljednim roditeljima u ranoj dobi (nesigurna privrženost) i slabija kohezivnost obitelji povezani su s većim osciliranjima u odnosu povjerenja i bliskosti s Bogom (anksiozna privrženost). Izostanak prakticiranja vjere u obitelji tijekom djetinjstva i slabija jakost vjere u mlađoj odrasloj dobi povezani su sa samodostatnim ponašanjem u odnosu prema Bogu (izbjegavajuća privrženost). Osobe koje su doživjele naglo obraćenje u vjeri imaju značajno više iskustava rane nesigurne privrženosti očevima, slabije obiteljske kohezivnosti te slabog prakticiranja vjere u obitelji. Dobiveni rezultati u skladu su s nalazima istraživanja koja pokazuju kako je proces uspostave nečijeg odnosa s Bogom povezan s ranim iskustvima kvalitete privrženosti roditeljima, obiteljskim ozračjem i značajkama religijskog konteksta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb
Profili:
Zora Raboteg-Šarić
(autor)