Pregled bibliografske jedinice broj: 912860
Provjera konvergentne i divergentne valjanosti Skale privrženosti kao stanja
Provjera konvergentne i divergentne valjanosti Skale privrženosti kao stanja // 19.Dani psihologije u Zadru / Slišković, Ana ; Burić, Irena ; Ćubela Adorić, Vera ; Gregov, Ljiljana ; Sorić, Izabela ; Vulić-Prtorić, Anita (ur.).
Zadar: Sveučilište u Zadru, 2014. str. 212-212 (poster, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 912860 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Provjera konvergentne i divergentne valjanosti Skale privrženosti kao stanja
(Convergent and divergent validity of State attachment scale)
Autori
Ombla, Jelena ; Jurkin, Marina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
19.Dani psihologije u Zadru
/ Slišković, Ana ; Burić, Irena ; Ćubela Adorić, Vera ; Gregov, Ljiljana ; Sorić, Izabela ; Vulić-Prtorić, Anita - Zadar : Sveučilište u Zadru, 2014, 212-212
ISBN
978-953-331-054-1
Skup
19.Dani psihologije u Zadru
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 29.05.2014. - 31.05.2014
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
privrženost, procesni aspekti, valjanost
(attachment, processes, validity)
Sažetak
Većina mjera privrženosti u odrasloj dobi operacionalizira privrženost kao stabilnu osobinu. Privremene fluktuacije u mislima, osjećajima i ponašajnim tendencijama kao procesni aspekti privrženosti, predmet su recentnijih istraživanja u ovom području. Za sada se čini kako su latentne podloge konstrukata privrženosti kao stabilne osobine i privrženosti kao stanja opisane trima analognim dimenzijama. Dimenziju anksioznosti karakterizira izražena potreba za interpersonalnom bliskošću (traženje blizine) i stalno prisutan strah od odbacivanja (briga), dimenziju izbjegavanja opisuje manjak povjerenja u druge, samodostatnost i odbijanje interpersonalne bliskosti i međuzavisnosti dok dimenzija sigurnosti obuhvaća povjerenje u druge, ugodu koja proizlazi iz prisnosti i intimnosti te vjeru da će drugi pružiti podršku u trenucima potrebe. Sukladno nedostatku mjera kratkoročnih promjena u procesima privrženosti, cilj ovog istraživanja bila je provjera konvergentne i divergentne valjanosti Skale privrženosti kao stanja (Ombla i Jurkin, 2014.). Pri tome, skala je primijenjena kod 147 studenata Sveučilišta u Zadru (20 muškaraca i 127 žena), prosječne dobi 20, 86 godina. Konvergentna valjanost Skale privrženosti kao stanja potvrđena je niskim do umjerenim korelacijama s dvjema mjerama stilova privrženosti u bliskim odnosima u odrasloj dobi. Smjer obrazaca povezanosti slijedi teorijska očekivanja prema kojima sigurnost kao faceta trenutnog stanja privrženosti pozitivno korelira sa procjenama sigurnog stila privrženosti, odnosno negativno sa anksioznošću i izbjegavanjem te procjenama stilova privrženosti u čijoj podlozi leži negativan model o drugima. Smjer povezanosti izbjegavanja kao facete trenutnog stanja privrženosti sa spomenutim varijablama upravo je obrnut. Traženje blizine također prema teorijski očekivanom obrascu korelira s ispitivanim konstruktima. Divergentnu valjanost Skale privrženosti kao stanja potvrđuju niske do umjerene korelacije s procjenama trenutnog emocionalnog stanja, anksioznosti kao stanja te preferirane samoće kao osobine. Sigurnost kao faceta trenutnog stanja privrženosti pozitivno korelira s procjenama trenutno doživljenih pozitivnih emocionalnih stanja, dok za izbjegavanje vrijedi obrnuto. Kada je riječ o korelacijama s trenutno doživljenim negativnim emocionalnim stanjima, utvrđen je obrnut smjer relacija. Procjena preferirane samoće pozitivno je povezana sa izbjegavanjem, odnosno negativno sa traženjem blizine i sigurnosti. Rezultati idu u prilog potvrdi konvergentne i divergentne valjanosti Skale privrženosti kao stanja, međutim nužne su daljnje provjere.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište u Zadru