Pregled bibliografske jedinice broj: 912558
Utjecaj fluorescentnih spojeva na svojstva pamučnih tekstilija u procesu pranja
Utjecaj fluorescentnih spojeva na svojstva pamučnih tekstilija u procesu pranja, 2014., doktorska disertacija, Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 912558 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj fluorescentnih spojeva na svojstva pamučnih tekstilija u procesu pranja
(Influence of fluorescent compounds on the properties of cotton fabrics in washing process)
Autori
Dekanić, Tihana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Tekstilno-tehnološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
17.07
Godina
2014
Stranica
204
Mentor
Pušić, Tanja
Ključne riječi
pamuk ; pranje ; deterdžent ; fluorescentni spojevi ; postojanost na svjetlo ; UV zaštita ; bjelina ; aditivi
(cotton ; washing ; detergent ; fluorescent compounds ; lightfastness ; UV protection ; whiteness ; detergent additives)
Sažetak
U doktorskom radu je sustavno istražen utjecaj fluorescentnih spojeva stilbenske i bifenilske strukture na svojstva pamučnih materijala u procesu pranja na 60 i 90 °C, s ciljem postizanja optičkih i UV zaštitnih svojstava. Primijenjena su tri optička bjelila stilbenske strukture (4, 4'-bis [(4-anilino-6-morfolino-1, 3, 5-triazin-2-il) amino] stilben-2, 2'- disulfonat), jedno bifenilsko (4, 4'-bis(2- sulfostiril)bifenil) i UV apsorber (triazinski derivat stilben disulfonske kiseline). Optička bjelila su primijenjena zasebno u koncentracijskom rasponu 0, 08 ; 0, 12 ; 0, 25 % i u njihovim međusobnim mješavinama u koncentraciji 0, 08 i 0, 04 %. UV apsorber je primijenjen u koncentraciji 0, 2 % i u mješavini s optičkim bjelilima gdje su obje strukture dodane u koncentraciji 0, 1 %. Istraživanja su provedena s baznim deterdžentom bez specijalnih dodataka i standardnim ECE deterdžentom. Nakon svake obrade provedeno je umjetno osvjetljavanje kroz 30, 60 i 180 minuta. Dodatno je istražen utjecaj iona željeza na učinak fluorescentnih spojeva. Istražena su i plavila, kao potencijalna i ekološki prihvatljivija rješenja za postizanje optičkih učinaka u pranju. Rezultati su pokazali da osvjetljavanje ima negativan učinak na bjelinu, međutim bjelina izgubljena osvjetljavanjem nadoknadi se u sljedećem pranju s deterdžentom koji sadrži fluorescentne spojeve. Bifenilska optička bjelila daju bolji optički učinak i slabiju UV zaštitu pamučnim materijalima opranim na nižoj temperaturi. Stilbenska optička bjelila osiguravaju bolje učinke na 90 °C. UV apsorber se ponaša slično optičkim bjelilima, međutim osvjetljavanjem pamučnih materijala ne dolazi do značajnijeg smanjenja UV zaštite. Potvrđeno je da nisu potrebne visoke temperature pranja za postizanje povoljnih i stabilnih učinaka. Utvrđen je negativan utjecaj iona željeza na UV apsorber koji se očituje u smanjenju stupnja zaštite materijala. Mogućnost zamjene fluorescentnih spojeva s plavilima ne osigurava zadovoljavajuće zaštitne i optičke učinke.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Tekstilna tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
117-1171419-1382 - Etika i ekologija u oplemenjivanju i njezi tekstila (Soljačić, Ivo, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb