Pregled bibliografske jedinice broj: 912505
Neke karakteristike mladih osoba žrtava obiteljskog i partnerskog nasilja
Neke karakteristike mladih osoba žrtava obiteljskog i partnerskog nasilja // 1. međunarodni znanstveno-stručni skup Odjela za psihologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta "Zaštita i promicanje dobrobiti djece, mladih i obitelji" / Merkaš, Marina ; Brdovčak, Barbara (ur.).
Zagreb: Hrvatsko katoličko sveučilište, 2017. str. 96-96 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 912505 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Neke karakteristike mladih osoba žrtava obiteljskog i partnerskog nasilja
(Characteristics of young victims of domestic and partner violence)
Autori
Peraica, Tina ; Kovačić Petrović, Zrnka ; Anđelinović, Maja ; Kozarić-Kovačić, Dragica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
ISBN
9789538014161
Skup
1. međunarodni znanstveno-stručni skup Odjela za psihologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta "Zaštita i promicanje dobrobiti djece, mladih i obitelji"
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 07.12.2017. - 08.12.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
mladi, obiteljsko nasilje, partnersko nasilje
(youth, domestic violence, partner violence)
Sažetak
Obiteljsko i partnersko nasilje je prisutno u svim dobnim skupinama, socijalnim i ekonomskim slojevima društva (Rakovec-Falser, 2014). Posljedice izloženosti nasilju su višestruke za osobu i društvo (Cambell, 2002). Mlade osobe su naročito izložene riziku da postanu žrtve interpersonalnog nasilja zbog svoje dobi i neiskustva u partnerskim odnosima, kao i iskustva unutar svojih obitelji (Glass i sur., 2003). Cilj je istraživanja bio ispitati neke karakteristike mladih osoba žrtava obiteljskog i partnerskog nasilja. Od početka 2011. do svibnja 2015, 3296 osoba je zatražilo pomoć u Savjetovalištu za žrtve obiteljskog nasilja u Zagrebu. Od toga njih 97 su bile mlade osobe u dobi od 18 do 21 godine. Prikupljeni su: sociodemografski podatci (spol, dob, obrazovni i bračni status, zaposlenje), podatci o zlostavljanju (počinitelj, trajanje, vrsta), podatci o prijavljivanju (policija, Centar za socijalnu skrb, prekršajne i kaznene prijave) te vrste intervencija. Većina mladih osoba koje su potražile pomoć su bile samci, dok su ostali bili u vezi ili braku. Kod gotovo 80 % mladih nasilje se dogodilo unutar obitelji i to najčešće od strane roditelja, a kod 20 % se radilo o nasilju od strane partnera. S obzirom na vrstu nasilja, najčešće su bili izloženi psihičkom nasilju, zatim slijedi: fizičko, ekonomsko te seksualno nasilje. Kod polovice sudionika nasilje je trajalo preko godinu dana, a najčešće nije bilo prijavljeno nadležnim institucijama. Nisu dobivene spolne razlike s obzirom na oblik doživljenog nasilja ni počinitelja nasilja. Rezultati pokazuju da su mlade osobe izložene svim vrstama nasilja unutar obitelji i od strane partnera. Mlade su osobe posebno ranjive, a rijetko traže pomoć i prijavljuje nasilje. Naši rezultati, kao i ranije provedena istraživanja, ukazuju na potrebu nastavka istraživanja i razvoja specifičnih preventivnih i terapijskih programa za ovu dobnu skupinu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinika za psihijatriju Vrapče,
Klinička bolnica "Dubrava",
Sveučilište u Splitu,
Hrvatsko katoličko sveučilište, Zagreb
Profili:
Maja Brekalo
(autor)
Tina Peraica
(autor)
Dragica Kozarić-Kovačić
(autor)
Zrnka Kovačić Petrović
(autor)