Pregled bibliografske jedinice broj: 912465
"Uloga poklisara u širenju teritorija Dubrovačke Republike na zaleđe (krajem 14. i početkom 15. stoljeća)"
"Uloga poklisara u širenju teritorija Dubrovačke Republike na zaleđe (krajem 14. i početkom 15. stoljeća)", 2012., doktorska disertacija, Hrvatski studiji, Zagreb
CROSBI ID: 912465 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
"Uloga poklisara u širenju teritorija Dubrovačke Republike na zaleđe (krajem 14. i početkom 15. stoljeća)"
("The role of the ambassadores of the Republic of Dubrovnik in expansion the borders onto the hinterland (at the turn of 14th in the 15th century)")
Autori
Zovko, Valentina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Hrvatski studiji
Mjesto
Zagreb
Datum
02.07
Godina
2012
Stranica
272
Mentor
Prof. dr. sc. Pavo Živković, redoviti profesor u trajnom zvanju
Ključne riječi
Dubrovačka Republika, poklisari, širenje teritorija, vlasteoske obitelji, srednji vijek.
(Republic of Dubrovnik, ambassadors, expansion the borders, nobile families, Middle Ages.)
Sažetak
Analiza značenja poklisara koji su nastojali proširiti granice Dubrovačke Republike 1399.-1433. godine, kako bi joj osigurali stabilnost i budući prosperitet, a sebi napredak i ugled, omogućava sagledavanje toga procesa iz novoga kuta. Struktura rada i upotrebljene metode nametnule su niz istraživačkih pitanja. Svako poslanstvo pratilo se u odnosu na nekoliko prametara: tko su izabrani poklisari, iz kojih društvenih slojeva i obitelji dolaze, kome su upućeni i s kojim ciljem, s kime sve dolaze u doticaj i pregovaraju tijekom svog mandata, koliko se dugo zadržavaju u poslanstvu, moraju li često mijenjati mjesto boravka i slijediti osobu kojoj su upućeni, kakve su opće političke i gospodarske prilike u okruženju i koliko one utječu na njihov rad, u kakvom su odnosu s osobom kojoj su upućeni i poznaju li je od prije, jesu li već izgradili reputaciju i istakli se u obavljanju poslaničke službe, koliko često korespondiraju s Vladom, na koje probleme i iskušenja nailaze, kojom se argumentacijom koriste da bi uvjerili vlasnika određenog područja na prodaju i pridobili njegovu naklonost, koliko su za svoju službu plaćeni, čime su motivirani za svoj rad, slijede li u svemu dobiveni naputak ili ih ponekad zanemaruju i postupaju samovoljno, s kakvim uspjehom obavljaju povjerene zadaće, koliku ulogu pri tome igraju obrazovanje, poznavanje normi i obrazaca ponašanja, rituala, ceremonijala i kulture zemlje u koju odlaze te jesu li vidljivi začetci profesionalizacije poslaničke službe. Rezultati istraživanja pokazali su da je Dubrovačka Republika u pokušajima širenja granica imala pomno razrađen plan, a da su poklisari bili njegov neizostavan dio. Konačan ishod njihovih nastojanja odredio je splet osobnih napora, političke nužnosti i pretpostavki. Elementi klanovske borbe u izboru poklisara nisu uočljivi. U službu su redovito birani najugledniji i dobrostojeći vlastelini s izgrađenom političkom karijerom za koje se vjerovalo da će polučiti uspjeh. Pokazalo se da brojnost roda nije povezana s njegovim utjecajem u diplomaciji. Dubrovački rodovi Gondula, Resti i Georgio dali su najviše poklisara, a 1400. godine po brojnosti su bili 6., 11. i 5. Indikativno je opredijeljivanje najužih krvnih srodnika za poslaničku službu. Kada nisu bili u poslanstvu njihovo iskustvo i znanja korišteni su u donošenju vanjskopolitičkih odluka zbog čega su često birani u povjerenstva za sastavljanje uputa poslanicima i pisama svim važnijim osobama iz političkog i crkvenog miljea. Na kraju valja istači da je primjetno njihovo sve dulje zadržavanje u poslanstvu, specijalizacija za određenu osobu ili područje, odnosno profesionalizacija poklisarske službe koja je dobila ranonovovjekovna obilježja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet hrvatskih studija, Zagreb