Pregled bibliografske jedinice broj: 912420
Implementacija aditivne tehnologije u medicini
Implementacija aditivne tehnologije u medicini // Proceedings of 7th International Conference "Mechanical Technologies and Structural Materials" MTSM 2017 / Jozić, Sonja ; Lela, Branimir (ur.).
Split: Hrvatsko društvo za zaštitu materijala (HDZaMa), 2017. str. 89-97 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 912420 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Implementacija aditivne tehnologije u medicini
(Implementation of additive technology in medicine)
Autori
Nakić, Iva ; Ištoković, David ; Perinić, Mladen ; Cukor, Goran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Proceedings of 7th International Conference "Mechanical Technologies and Structural Materials" MTSM 2017
/ Jozić, Sonja ; Lela, Branimir - Split : Hrvatsko društvo za zaštitu materijala (HDZaMa), 2017, 89-97
Skup
Mechanical Technologies and Structural Materials" MTSM 2017
Mjesto i datum
Split, Hrvatska, 21.09.2017. - 22.09.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
aditivna proizvodnja ; rekonstrukcija lubanje ; stereolitografija ; 3D model ; implantat
(Additive manufacturing ; Skull reconstruction ; Stereolitography ; 3D model ; Implant)
Sažetak
Sve većim napretkom tehnologije dolazi do povezivanja više znanstvenih područja, kao što su u ovom slučaju strojarstvo i medicina. U slučajevima kada nisu dostupni crteži, tehnička dokumentacija ili računalni modeli pristupa se reverznom inženjerstvu. Primjer je medicina gdje se uz pomoć aditivnih postupaka izrađuje iskoristivi 3D model. Aditivna proizvodnja izravno gradi objekt iz digitalnog 3D modela dodavanjem materijala sloj po sloj. Cilj ovog rada je konvertirati podatke iz CT (engl. Computerized Tomography) sustava u CAD/CAM sustav te služeći se aditivnim postupkom stereolitografije izraditi fizički objekt. CT snimak oštećene ljudske lubanje spremljen je kao DICOM (engl. Digital Imaging and Communications in Medicine) format, koji je svojstven za medicinsku primjenu. Korištenjem softverskih programa, niz 2D slikovnih podataka transformira se u računalni 3D model koji se pohranjuje kao STL (engl. Standard Triangulation Language) format. Obzirom da je STL format mreža trokuta koja okružuje CAD model, kao takav ne zadovoljava funkciju. Zaglađivanjem površine pomoću interpolacije mreže trokuta u krivulje dolazi se do prihvatljivog izgleda lubanje. Tako dobivenim računalnim 3D modelom lubanje pristupa se rekonstrukciji na način da se od postojećeg zdravog dijela izrađuje implantat koji će nadomjestiti oštećeni dio. Na kraju se vrši postupak izrade lubanje i implantata postupkom stereolitografije. Krajnji rezultat je zadovoljavajući te je implantat uz male dorade spreman za upotrebu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Tehnički fakultet, Rijeka