Pregled bibliografske jedinice broj: 91213
Vodni resursi, globalne klimatske promjene i turizam
Vodni resursi, globalne klimatske promjene i turizam // Zbornik radova / Milačić, Aljoša & Blažević, Nikola (ur.).
Opatija: Venerus, Rijeka, 2002. str. 61-72 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 91213 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Vodni resursi, globalne klimatske promjene i turizam
(Water resources, global climatic changes and tourism)
Autori
Biondić, Božidar ; Biondić, Ranko ; Kapelj, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova
/ Milačić, Aljoša & Blažević, Nikola - Opatija : Venerus, Rijeka, 2002, 61-72
Skup
Turizam, vodno gospodarstvo i zaštita mora
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 19.03.2002. - 22.03.2002
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Priobalni krški vodonosnici; globalne klimatske promjene; turizam; monitoring; hidrogeokemijsko modeliranje; problemi eksploatacije; prognoze
(Coastal karstic aquifers; global climatic changes; tourism; monitoring; hydrogeochemical modelling; problems of exploitation; forecasts)
Sažetak
Republika Hrvatska je kao obalna mediteranska zemlja s oko 5800 km obalne linije i 1185 otoka vrlo ranjiva na moguće klimatske promjene, koje se mogu očekivati početkom 21. stoljeća. U prkos pokušaja zaustavljanja trendova tih promjena (Okvirna konvencija o promjeni klime – UNFCCC, 1988), zbivanja u posljednjih desetak godina očito pokazuju da se s klimom u našim prostorima nešto počinje događati. Posebno se to odnosi na priobalne krške vodonosnike otvorene prema utjecaju mora, kakovih u Hrvatskoj ima od Istre do krajnjeg južnog dubrovačkog područja. Brojna crpilišta pitke vode u obalnom i otočnom jadranskom području već danas pokazuju sve veću osjetljivost na duga ljetna sušna razdoblja i pitanje je vremena kada će neka od njih biti potpuno isključena iz sustava vodoopskrbe. S druge strane glavni potrošač pitke vode turizam tek je sada dosegao razine prije Domovinskog rata, a gdje još razvoj, koji treba biti jedna od uzdanica razvitka cijele zemlje. Za taj razvitak neophodne su dodatne količine zdrave pitke vode, a prirodni uvjeti zbog očekivanih porasta razine mora uslijed globalnih klimatskih promjena postaju sve osjetljiviji. Ovim radom želimo na nekoliko primjera upozoriti stručnu javnost na aktualna zbivanja u priobalnim krškim vodonosnicima, problemima eksploatacije i konačno sugerirati način opažanja, elemente organizacije eksploatacije i ulogu hidrogeokemijskih i hidrodinamičkih istraživanja u prognozi budućih zbivanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija