Pregled bibliografske jedinice broj: 911141
RAZVOJ ANALITIČKE METODE ZA ODREĐIVANJE ENANTIOMERNOG SASTAVA LEUCIN ENKEFALINA (osnove i smjernice u razvoju metode za peptidne lijekove)
RAZVOJ ANALITIČKE METODE ZA ODREĐIVANJE ENANTIOMERNOG SASTAVA LEUCIN ENKEFALINA (osnove i smjernice u razvoju metode za peptidne lijekove), 2017., diplomski rad, diplomski, Prehrambeno-biotehnološki fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 911141 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
RAZVOJ ANALITIČKE METODE ZA ODREĐIVANJE ENANTIOMERNOG SASTAVA LEUCIN ENKEFALINA (osnove i smjernice u razvoju metode za peptidne lijekove)
(DEVELOPMENT OF ANALYTICAL METHOD FOR DETERMINATION OF THE ENANTIOMERIC COMPOSITION OF LEUCINE ENKEPHALIN (basics and guidelines in developing a method for peptide drugs))
Autori
Marija Pikutić
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prehrambeno-biotehnološki fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
27.09
Godina
2017
Stranica
59
Mentor
Jakaša Ivone
Neposredni voditelj
Černava Ivan
Ključne riječi
optička čistoća peptida, leucin enkefalin, GC-FID, hidroliza peptida, derivatizacija aminokiselina
(optical peptide purity, leucine enkephalin, GC-FID, peptide hydrolysis, amino acid derivatization)
Sažetak
Analiza optičke čistoće peptida vaţan je korak u karakterizaciji aktivnih farmaceutskih supstancija peptidnih lijekova. Cilj ovog rada bio je razviti pouzdanu i selektivnu analitičku metodu za odreĎivanje enantiomernog sastava leucin enkefalina te definirati smjernice za primjenu razvijene metode kod odreĎivanja optičke čistoće ostalih API-a peptidnih lijekova. U tu svrhu razvijena je i validirana analitička metoda koja se temelji na hidrolizi peptida leucin enkefalina, derivatizaciji osloboĎenih aminokiselina te njihovoj separaciji na kiralnoj stacionarnoj fazi primjenom plinske kromatografije u sprezi s plameno-ionizacijskim detektorom (GC-FID). U usporedbi sa standardnom metodom hidrolize, brzi alternativni postupci koji uključuju upotrebu smjese klorovodične i trifluoroctene kiseline pokazali su jednaku i čak bolju učinkovitost. Za razliku od derivata aminokiselina dobivenih postupkom dvostupanjske derivatizacije, derivati aminokiselina dobiveni postupkom jednostupanjske derivatizacije uz dodatak trifluoroctene kiseline u otapalo bili su stabilni kroz 24 sata. Od pet ispitanih kiralnih stacionarnih faza baziranih na β-ciklodekstrinima, prihvatljiva separacija enantiomernih derivata aminokiselina postignuta je na kiralnoj stacionarnoj fazi MEGA-DEX DMT beta. Sadrţaj leucin enkefalina u standardu koji sadrţi leucin enkefalin acetat hidrat bio je veći od 75 % što je u skladu s deklariranom vrijednošću.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija