Pregled bibliografske jedinice broj: 910509
Mogućnost određivanja specifičnih protutijela u mišiću divlje svinje prirodno invadirane trihinelom
Mogućnost određivanja specifičnih protutijela u mišiću divlje svinje prirodno invadirane trihinelom // Croatian and Slovenian symposium on microbiology and infections diseases "Zoonoses diseases today and tomorrow" / Prukner-Radovčić, Estella, Presečki, Vladimir (ur.).
Zagreb: Hrvatsko mirobiološko društvo, 2001. str. 82-82 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 910509 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mogućnost određivanja specifičnih protutijela u mišiću divlje svinje prirodno invadirane trihinelom
(Capacity to detect specific antibody in the muscle of wild boar naturally infected with Trichinella)
Autori
Bosnić, Sanja ; Pešo, Tomislav ; Emir, Duraković ; Marinculić, Albert ; Beck, Relja ; Rajković Janje, Ranka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Croatian and Slovenian symposium on microbiology and infections diseases "Zoonoses diseases today and tomorrow"
/ Prukner-Radovčić, Estella, Presečki, Vladimir - Zagreb : Hrvatsko mirobiološko društvo, 2001, 82-82
ISBN
953-96567-2-9
Skup
Croatian and Slovenian symposium on microbiology and infections diseases. "Zoonoses diseases today and tomorrow", 21-23 June, 2001 Plitvička jezera
Mjesto i datum
NP Plitvička jezera, Hrvatska, 21.06.2001. - 23.06.2001
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
trihineloza, divlje svinje, Hrvatska
(trichinellosis, wild boar, Croatia)
Sažetak
U Europi kao i u Hrvatskoj trihineloza divljih svinja predstavlja veoma značajan javno zdravstveni problem. Divlje životinje imaju važnu ulogu u prijenosu trihinele, jer predstavljaju rezervoar bolesti. Silvatički izvori trihineloze su potencijalna opasnost za domaću svinju, naročito ako se radi o pašnom načinu držanja životinja, jer je tada nemoguće izbjeći kontakt za vrijeme boravka u šumi. Mnogo puta su i invadirane lešine divljih životinja izvor invazije za svinje. U Hrvatskoj su utvrđene vrste Trichinella spiralis i Tichinella britovi u divlje svinje. Kako bi se spriječile invazije u ljudi, u Hrvatskoj se već niz godina provodi pretraga mesa metodom umjetne probave, koja ima manju osjetljivost od drugih posrednih metoda kao imunoenzimni test. Vrlo je važno provođenje seroepizootiološkh istraživanja populacije divljači na trihinelu imunoenzimnim testom, zbog utvrđivanja poetencijalnih izvora invazije. Za razliku od optimalnih uvjeta klanja i mogućnosti sakupljanja krvi za serološka istraživanja u divljači, pa i u divlje svinje je to nemoguće. Ovim istraživanjem htjeli smo doprinjeti saznanjima o mogućnosti primjene tkivnog testa na prisustvo specifičnih protutijela, kao što je to za sada u eksperimentalnim uvjetima dokazano za svinju. Mišićni sok bi mogao biti koristan materijal za utvrđivanje parazitooškog statusa invadiranja trihinelom u ulovljenih ili uginulih životinja. Nakon sakupljanja mišićnih uzoraka, iz uzorka je istisnut mišićni sok koji je pretražen konvencionalnim ELISA testom na prisustvo specifičnih IgG protutijela. Isti uzorci su probavljeni čime je određen broj mišićnih ličinki. U našem istraživanju smo usporedbom nalaza larvi i tkivnih protutijela dokazali preliminarnu točnost ove "alternativene metode".
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Veterinarska medicina
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatski veterinarski institut, Zagreb
Profili:
Sanja Bosnić
(autor)
Albert Marinculić
(autor)
Relja Beck
(autor)
Ranka Rajković-Janje
(autor)