Pregled bibliografske jedinice broj: 910473
Državna iseljenička služba od 1918. do 1941. godine: Ustroj i djelatnost tijela sa sjedištem u Zagrebu
Državna iseljenička služba od 1918. do 1941. godine: Ustroj i djelatnost tijela sa sjedištem u Zagrebu // Arhivski vjesnik, 60 (2017), 37-60 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 910473 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Državna iseljenička služba od 1918. do 1941. godine: Ustroj i djelatnost tijela sa sjedištem u Zagrebu
(State Emigration Service from 1918 to 1941: Organization and Activities of the Bodies Situated in Zagreb)
Autori
Bućin, Rajka
Izvornik
Arhivski vjesnik (0570-9008) 60
(2017);
37-60
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
iseljeništvo, državna iseljenička služba, Iseljenički odsjek, Povjereništvo za socijalnu skrb Zemaljske vlade za Hrvatsku i Slavoniju, Odjeljenje za socijalnu politiku Pokrajinske uprave za Hrvatsku i Slavoniju, Generalni iseljenički komesarijat, Iseljenički komesarijat, Odjel za socijalnu politiku Banovine Hrvatske, Artur Benko Grado, Fedor Aranicki, Milostislav Bartulica
(emigration, state emigration service, Emigration Division, Commission for the Social Affairs of the Land Government for Croatia and Slavonia, Department for Social Welfare of the Regional Administration for Croatia and Slavonia, General Emigration Commissariat, Emigration Commissariat, Department for Social Welfare of the Banovina of Croatia, Artur Benko Grado, Fedor Aranicki, Milostislav Bartulica)
Sažetak
Na području današnje Hrvatske u međuratnome je razdoblju bilo sjedište važnih iseljeničkih tijela i organizacija, nadležnih za područje čitave Kraljevine SHS (kasnije Jugoslavije). Za upravna tijela nadležna za iseljeništvo u ovome se razdoblju uvriježio izraz državna iseljenička služba, te se prikazuje njihov ustroj i djelatnost, s posebnim osvrtom na tijela koja su djelovala u Zagrebu. Pored Generalnog iseljeničkog komesarijata (1922. – 1923.) i Iseljeničkog komesarijata (1923. – 1939.), ukazuje se i na djelatnost Iseljeničkog odsjeka Povjereništva za socijalnu skrb (1920. – 1921.) i Odjeljenja za socijalnu politiku Pokrajinske uprave za Hrvatsku i Slavoniju (1921.– 1922.), čija je nadležnost u pojedinim segmentima, zahvaljujući zatečenim okolnostima i dotadašnjem razvoju službe, također zahvatila područje čitave države. Obuhvaćena je i reorganizacija službe nakon osnutka Banovine Hrvatske, kada je ukinut Iseljenički komesarijat i osnovan Iseljenički odsjek Odjela za socijalnu politiku Banovine Hrvatske. Radom se ukazuje i na osobe značajne za razvoj i djelatnost službe na području Hrvatske: Artura Benka Grada, Fedora Aranickog i Milostislava Bartulicu. Za rekonstrukciju rada i razvoja službe pored arhivskih dokumenata i objavljenih propisa, korišteni su i dokumenti objavljeni u Novome iseljeniku, glasilu Saveza organizacija iseljenika (SORIS) te publikacije iz Iseljeničke biblioteke SORIS-a, s obzirom da je arhivsko gradivo u nekim segmentima slabije sačuvano.
Izvorni jezik
Hrvatski