Pregled bibliografske jedinice broj: 910025
Metodološki izazovi suvremenih istraživanja povijesne sintakse hrvatskoga jezika
Metodološki izazovi suvremenih istraživanja povijesne sintakse hrvatskoga jezika // Definitely Perfect Festschrift for Janneke Kalsbeek / Genis, René ; de Haard, Eric ; Lučić, Radovan (ur.).
Amsterdam: Uitgeverij Pegasus, 2017. str. 641-658
CROSBI ID: 910025 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Metodološki izazovi suvremenih istraživanja povijesne sintakse hrvatskoga jezika
(Methodological challenges of contemporary research on historical syntax of the Croatian language)
Autori
Stolac, Diana ; Vlastelić, Anastazija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Definitely Perfect Festschrift for Janneke Kalsbeek
Urednik/ci
Genis, René ; de Haard, Eric ; Lučić, Radovan
Izdavač
Uitgeverij Pegasus
Grad
Amsterdam
Godina
2017
Raspon stranica
641-658
ISBN
9789061434368
Ključne riječi
povijesna sintaksa ; metodologija jezikoslovnih istraživanja ; kroslingvistički pristup ; anglo-američka lingvistika ; slavenska lingvistika
(historical syntax ; methodology proceeds)
Sažetak
Zanimanje za povijesnu sintaksu, nastalu u okrilju povijesne lingvistike, posljednjih 30-ak godina raste, pri čemu metodologija u istraživanjima polazi od tradicionalnih do, zahvaljujući američkom jezikoslovlju, posebno razvijenih pristupa proizašlih iz generativne gramatike. Jedan su od metodoloških problema zasigurno i različita značenja koja ovaj termin pokriva, pa njegove interpretacije uključuju tumačenja da povijesna sintaksa: a) proučava sintaksu u ranijim razdobljima jezičnoga razdoblja ; b) opisuje sintaktičke mijene u različitim fazama jezičnoga razvoja ; c) odgovara na pitanje zašto je uopće došlo do određene promjene na razini sintakse. Naime, pojedini autori drže da su sva tri „zadatka“ u povijesnoj sintaksi ravnopravna i jednako važna (prva se dva tiču povijesti jezika sa sinkronijskoga i dijakronijskoga gledišta), dok novija tumačenja bit proučavanja povijesne sintakse vide isključivo u nalaženju odgovora na pitanje o razlozima nastanka promjena (odnosno, podrazumijevaju važnost uključivanja i socio- kulturnih čimbenika). Razvoj povijesne sintakse ide i korak dalje, pa se u suvremenim radovima povijesnoj sintaksi pristupa i s gledišta novijih, u hrvatskom jezikoslovlju iznimno slabo zastupljenih disciplina (npr. neurolingvistika, biolingvistika). S druge strane, metodologija je proučavanja promjena u razvoju hrvatske sintakse od najstarijih istraživanja, s kraja 19. stoljeća, do danas ostala u tradicionalnim okvirima, odnosno sinkronijskom ili dijakronijskom opisu jezičnih (sintaktičkih) značajki. Dakako, dosadašnja su istraživanja potvrdila nužne modifikacije u metodološkim postupcima ovisno o tipu diskursa koji se proučava, odnosno potvrdila su važnost da se pri interpretaciji rezultata (neovisno o tome je li riječ o sinkronijskom ili dijakronijskom pristupu) u obzir uzme i vrsta teksta predviđenoga za analizu. U radu se daje osvrt na spoznaje o metodologiji/metodologijama istraživanja povijesne sintakse na temelju europske i američke te hrvatske jezikoslovne literature, s naglaskom na propitivanju potrebe (ili nužnosti?) uključivanja novih jezikoslovnih disciplina (konkretno, sociolingvistike) u buduća povijesnosintaktička istraživanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
Napomena
Rad je rezultat istraživanja kojemu je Sveučilište u Rijeci dodijelilo potporu br. 13.04.1.2.03.