Pregled bibliografske jedinice broj: 909385
Jezik glagoljskih bratovštinskih knjiga sa zadarskoga područja
Jezik glagoljskih bratovštinskih knjiga sa zadarskoga područja // Zbornik radova (Prvi svezak) Šestoga hrvatskoga slavističkoga kongresa održanog u Vukovaru i Vinkovcima od 10. do 13. rujna 2014. / Botica, Stipe ; Nikolić, Davor ; Tomašić, Josip ; Vidović Bolt, Ivana (ur.).
Zagreb: Hrvatsko filološlo društvo / Hrvatski slavistički odbor, 2016. str. 39-45 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 909385 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Jezik glagoljskih bratovštinskih knjiga sa zadarskoga područja
(The language of Glagolitic brotherhood books from Zadar region)
Autori
Vigato, Ivica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova (Prvi svezak) Šestoga hrvatskoga slavističkoga kongresa održanog u Vukovaru i Vinkovcima od 10. do 13. rujna 2014.
/ Botica, Stipe ; Nikolić, Davor ; Tomašić, Josip ; Vidović Bolt, Ivana - Zagreb : Hrvatsko filološlo društvo / Hrvatski slavistički odbor, 2016, 39-45
ISBN
978-953-269-098-3
Skup
6. hrvatski slavistički kongres
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska; Vinkovci, Hrvatska, 10.09.2014. - 13.09.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
zadarsko područje, hrvatski jezik, glagoljica, bratovštinske knjige, jezična raščlamba
(Zadar region, Croatian language, Glagolitic, brotherhood books, linguistic analysis)
Sažetak
Bratovštine su na zadarskome području bez svake sumnje imale veliki kulturni značaj i doprinosile su stvaranju nacionalnog identiteta. Bratovštinske knjige (madrikule) uglavnom su pisane glagoljicom i hrvatskim jezikom. U ovom radu kontrastivno istražujemo koliko su madrikule iz 17. i 18. stoljeća nastale na kopnu, tj. u zadarskom i biogradskom zaleđu, po jezičnim osobitostima istovjetne onima sa zadarskih otoka i koliki je udio štokavskih elemenata u njima. Budući da su starije madrikule služile kao predložak za pisanje kapitula onim mlađima, ovim radom istražujemo tendenciju jezičnog razvoja na svim jezičnim razinama te koliko su bratovštine utjecale na usustavljivanje hrvatskoga jezičnog standarda u 17. i 18. stoljeću, i to na temelju nekoliko odabranih kriterija pretežito na fonološkoj i morfološkoj razini.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija