Pregled bibliografske jedinice broj: 908817
Izazovi i mogućnosti socijalnog rada u svijetu ubrzanih promjena
Izazovi i mogućnosti socijalnog rada u svijetu ubrzanih promjena // Socijalni rad u svijetu promjena / Vejmelka, Lucija (ur.).
Zagreb: Hrvatska udruga socijalnih radnika, 2017. str. 1-1 (plenarno, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 908817 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Izazovi i mogućnosti socijalnog rada u svijetu
ubrzanih promjena
(Challenges and opportunities of social work in the
world of rapid changes)
Autori
Ajduković, Marina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Socijalni rad u svijetu promjena
/ Vejmelka, Lucija - Zagreb : Hrvatska udruga socijalnih radnika, 2017, 1-1
Skup
Socijalni rad u svijetu promjena
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 18.10.2017. - 20.10.2017
Vrsta sudjelovanja
Plenarno
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
društveni kontekst socijalnog rada, profesionalna odgovornost i profesionalna posvećenost socijalnih radnika, uloga socijalnog rada u suvremenosti
(the social context of social work, professional responsibility and professional commitment of social workers, the role of social work in modern world)
Sažetak
Propitivanje uloge socijalnog rada u društvu koje se stalno mijenja je trajni profesionalni izazov. Ipak, u nekim razdobljima zbog značaja i intenziteta promjena ova tema dobiva posebni značaj. Što je od posebnog značaja za kontekst socijalnom radu u suvremenom svijetu kao izazov, ali i mogućnost daljnjeg razvoja profesije? Najznačajnije primjene suvremenosti dolaze iz svijeta informacijsko-komunikacijskih tehnologija i biomedicinskih znanosti (neuroznanosti i epigenetika). Tako se npr. u suvremenom svijetu nepovratno promijenio odnos prema informacijama te načinima uspostavljanja i održavanja socijalnih odnosa. Također, danas je npr. neupitno da stres roditelja (financijski i roditeljski stres) ima učinak na fizički, emocionalni i kognitivni razvoj djece preko genetskih markera na DNK, te da izloženost djece stresu roditelja u ranom djetinjstvu dovodi do sustavnih razlika u djelovanju specifičnih gena koji su značajni za neurološki razvoj djece i reguliranje bioloških sustava reagiranja na stres u adolescenciji. Otvoreno je pitanje na koji način će ova nova znanja i tehnološke promjene utjecati na profesionalni identitet socijalnih radnika u suvremenosti u kojoj se još uvijek traže odgovori za „stare“ teme socijalnog rada kao što je siromaštvo, nasilje, nejednakosti…. Uz to, ove značajne promjene se istovremeno odvijaju u razdoblju produljene ekonomske krize. Suvremeni svijet, pa tako i dominantna paradigma socijalnog rada suočena je s pitanjem kako razumjeti svijet koji se ubrzano mijenja i njegov učinak na osobni i socijalni razvoj te kako uspostaviti nove odgovornosti i praksu utemeljenu na pokazateljima vezane uz stoljetnu podvojenosti socijalnog rada između: (1) kontrole i/ili pomoći, (2) prilagodbe i/ili emancipacije korisnika, (3) različitih struktura društvene moći. Polazeći od ovih podvojenosti posebna pozornost će se posvetiti slijedećim pitanjima: (1) Tko u svijetu koji se ubrzano mijenja ima društvenu moć da određuje što je socijalni rad, što može i što treba biti? (2) Kako balansirati profesionalnu odgovornost i profesionalnu posvećenost u djelovanju socijalnih radnika/radnica u vremenima produljene ekonomske krize kada su povećane potrebe korisnika za različitim uslugama, a smanjeni resursi? Kako u takvim okolnostima uspostaviti ravnotežu između osobnog integriteta stručnjaka i kvalitetnog profesionalnog djelovanja i ograničenih mogućnosti djelovanja?
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
Napomena
Domaća konferencija