Pregled bibliografske jedinice broj: 908685
POLICIJSKI I KRIMINALISTIČKI ASPEKTI ISTRAŽIVANJA DOGAĐAJA U PODRUČJU ZAŠTITE NA RADU
POLICIJSKI I KRIMINALISTIČKI ASPEKTI ISTRAŽIVANJA DOGAĐAJA U PODRUČJU ZAŠTITE NA RADU // Zbornik radova 6. Međunarodni stručno- znanstveni skup "ZAŠTITA NA RADU I ZAŠTITA ZDRAVLJA" 21.-24. rujna 2016. Zadar, Hrvatska / mr. sc. Kirin Snježana (ur.).
Karlovac: Veleučilište u Karlovcu, 2016. str. 823-830 (poster, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 908685 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
POLICIJSKI I KRIMINALISTIČKI ASPEKTI ISTRAŽIVANJA DOGAĐAJA U PODRUČJU ZAŠTITE NA RADU
(POLICE AND CRIME INVESTIGATION ASPECTS OF EVENTS IN THE AREA OF SAFETY AT WORK)
Autori
Martinjak, Davorka: Odeljan, Renata: Solomun, Davor
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Zbornik radova 6. Međunarodni stručno- znanstveni skup "ZAŠTITA NA RADU I ZAŠTITA ZDRAVLJA" 21.-24. rujna 2016. Zadar, Hrvatska
/ Mr. sc. Kirin Snježana - Karlovac : Veleučilište u Karlovcu, 2016, 823-830
Skup
6. Međunarodni stručno-znanstveni skup "ZAŠTITA NA RADU I ZAŠTITA ZDRAVLJA" 21.-24. rujna 2016. Zadar, Hrvatska
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 21.09.2016. - 24.09.2016
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Odgovornost, Evidentiranje, Policija, Kriminalističko istraživanje
(Responsibility, Recording, Police, Criminal investigation)
Sažetak
Postići sigurnost građana u svakodnevnom životu, pa tako i na njihovom radnom mjestu, posebice u slučajevima utvrđivanja odgovornosti za nastale posljedice nesreća na radu, svakako je jedna od prioritetnih aktivnosti policije koja pri tom nužno surađuje s inspektorima rada i poslodavcima. Iako kršenje zakonskih normi i standarda vezanih uz zaštitu na radu često rezultiraju ugrožavanjem života i zdravlja građana/radnika, na žalost, čini se kako je u stručnim i znanstvenim krugovima rasprava o tome izostala. Analizom dosadašnje prakse vidljivo je da se suradnja između policijskih službenika i inspektora zaštite na radu ostvarivala isključivo u post festum situacijama kada je bilo potrebno provoditi kriminalističko istraživanje u cilju utvrđivanja elemenata kažnjive odgovornosti za stradavanje radnika, te da je izostala suradnja koja bi uključivala eventualne prevencijske mjere usmjerene na sprječavanje neželjenih događaja. Nepostojanje ciljanih evidencija i ne sustavno policijsko – statističko praćenje nezgoda/nesreća na radu, budući da se ovi događaji u policijskim izvješćima evidentiraju kriterijem kvalifikacije kaznenog djela, otvara brojna pitanja. Kriju li u sebi ovi događaji nerasvijetljene odgovornosti pravnih ili odgovornih osoba, služe li za daljnju manipulaciju s namirenjem šteta ili kakav je opseg tzv. tamne brojke, dileme su koje indiciraju iskrivljenost slike područja odgovornosti u zaštiti na radu. Cilj rada je, metodom analize događaja, koji su izvorno nezgode/nesreće na radu, evidentiranih u policijskim evidencijama za određeno razdoblje na razini Republike Hrvatske, utvrditi kritične točke koje ometaju suradnju policije i inspektora zaštite na radu. Ključne riječi: odgovornost, evidentiranje, policija, kriminalističko istraživanje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo, Sigurnosne i obrambene znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
MUP, Policijska akademija "Prvi hrvatski redarstvenik", Veleučilište kriminalistike i javne sigurnosti