Pregled bibliografske jedinice broj: 907562
Inventar za ispitivanje ličnosti – verzija za adolescente (PAI-A) – spolne i dobne razlike među adolescentima
Inventar za ispitivanje ličnosti – verzija za adolescente (PAI-A) – spolne i dobne razlike među adolescentima // 25. godišnja konferencija hrvatskih psihologa - Knjiga sažetaka / Ćubela Adorić, Vera ; Franc, Renata ; Kalebić Maglica, Barbara ; Nakić Radoš, Sandra (ur.).
Zadar: Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2017. str. 167-167 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 907562 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Inventar za ispitivanje ličnosti – verzija
za adolescente (PAI-A) – spolne i dobne
razlike među adolescentima
(Personality Assessment Inventory –
Adolescent (PAI-A) – gender and age
differences among adolescents)
Autori
Štefanec, Antonia ; Ružić, Valentina ; Matešić, Krunoslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
25. godišnja konferencija hrvatskih psihologa - Knjiga sažetaka
/ Ćubela Adorić, Vera ; Franc, Renata ; Kalebić Maglica, Barbara ; Nakić Radoš, Sandra - Zadar : Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2017, 167-167
ISBN
978-953-55079-6-3
Skup
25. godišnja konferencija hrvatskih psihologa
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 08.11.2017. - 11.11.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Inventar za ispitivanje ličnosti – verzija za adolescente, PAI-A, ličnost, dobne razlike, spolne razlike
(Personality Assessment Inventory – Adolescent - PAI-A, personality, age differences, gender differences)
Sažetak
Inventar za ispitivanje ličnosti – verzija za adolescente (PAI-A ; Morey, 1990) objektivni je inventar samoopisa namijenjen za ispitivanje adolescenata u dobi od 12 do 18 godina, u svrhu dobivanja njihove detaljne kliničke procjene. Inventar je razvijen na temelju verzije inventara za odrasle – PAI (Morey, 1991). PAI-A inventar sadrži 264 tvrdnje koje se kombiniraju na 22 neovisne ljestvice: 4 ljestvice valjanosti (Nedosljednost, Rijetki odgovori, Negativan dojam i Pozitivan dojam), 11 kliničkih ljestvica (Somatske pritužbe, Anksioznost, Poremećaji povezani s anksioznošću, Depresija, Manija, Paranoja, Shizofrenija, Osobine graničnog poremećaja, Antisocijalne osobine, Problemi s alkoholom i Problemi s drogama), 5 ljestvica tretmana (Agresivnost, Suicidalne misli, Stres, Nedostatak potpore i Odbijanje liječenja), te 2 interpersonalne ljestvice (Dominacija i Toplina). Deset ljestvica sadrži i podljestvice pomoću kojih se pokriva cijeli raspon složenih kliničkih konstrukata i koje omogućavaju lakšu interpretaciju. PAI-A pruža informacije važne za trijažu psihopatologije, postavljanje kliničkih dijagnoza te planiranje potrebnih tretmana. Primjena inventara u prosjeku traje 45 minuta. Cilj istraživanja bio je ispitati postojanje dobnih i spolnih razlika u rezultatima adolescenata u dobi od 12 do 18 godina. Ispitano je ukupno 589 adolescenata (290 M i 299 Ž), a u svrhu analize razlika s obzirom na dob, sudionici su podijeljeni u 3 dobne skupine – 12 do 14 godina (N=232), 15 do 16 godina (N=176) i 17 do 18 godina (N=181). Rezultati su pokazali da na većini kliničkih ljestvica najmlađa skupina sudionika ima niže rezultate od ostale dvije skupine, pri čemu su najizraženije razlike u ljestvicama somatskih pritužbi, osobina graničnog poremećaja, paranoje, antisocijalnih osobina i problema s alkoholom. Spolne razlike najizraženije su u ljestvicama anksioznosti, poremećaja povezanih s anksioznosti i depresije (u kojima djevojke postižu više rezultate, što je izraženije kod starijih adolescenata) te ljestvicama manije, problema s alkoholom i antisocijalnih osobina (u kojima dječaci postižu više rezultate). Odnos dobi i spola najizraženiji je u podljestvicama vezanim uz paranoju i agresivnost (npr. u podljestvici verbalne agresivnosti kod mlađih adolescenata dječaci postižu više rezultate, a u starijim skupinama djevojke). Različiti odnosi rezultata u pojedinoj dobnoj skupini s obzirom na spol, posebno kada se rezultati analiziraju na razini podljestvica, upućuju na to da se korištenjem transformacije rezultata na univerzalne T- vrijednosti mogu previdjeti određene specifičnosti povezane s dobi adolescenata. S obzirom na to da se najmlađa skupina najviše razlikuje od ostalih, u interpretaciji rezultata adolescenata te dobi treba obratiti pažnju na specifičnosti dobivene u ovom istraživanju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija