Pregled bibliografske jedinice broj: 907422
Mobing kao mogući izvor akcidenata u tvrtkama
Mobing kao mogući izvor akcidenata u tvrtkama // Zbornik radova Konferencije M & S 2012 - Upravljanje ljudskim resursima i sigurnost / Taradi, Josip (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo inženjera sigurnosti, 2012. str. 319-332 (predavanje, recenziran, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 907422 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mobing kao mogući izvor akcidenata u tvrtkama
(Mobbing: cause of accidental risk in organizations)
Autori
Petar, Saša ; Vrhovski, Ivana ; Ilijaš-Juranić, Barbara
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova Konferencije M & S 2012 - Upravljanje ljudskim resursima i sigurnost
/ Taradi, Josip - Zagreb : Hrvatsko društvo inženjera sigurnosti, 2012, 319-332
Skup
VII. Znanstveno-stručna konferencija s međunarodnim sudjelovanjem "Menadžment i sigurnost" Tema konferencije: "Upravljanje ljudskim resursima i sigurnost"
Mjesto i datum
Sveti Martin na Muri, Hrvatska, 14.06.2012. - 15.06.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
akcidenti ; međuljudski odnosi ; mobing
(accidents ; interpersonal relationships ; mobbing)
Sažetak
Svaka je tvrtka nesavršen sustav međuljudskih odnosa, u kojima loš odnos menadžera prema djelatnicima može izazvati negativne reakcije. Premda je tvrtka dužna štititi zaposlenike, to u pravilu ne funkcionira. Često ne dolazi do direktnog sukoba, već djelatnici pod mobingom postižu slabije rezultate. No, dolazi i do direktnog sukoba, često i do akcidenata koji, izravno ili neizravno utječu na poslovne rezultate tvrtke. O mobingu se premalo govori, iako istraživanja u EU jasno pokazuju da mu je izložena svaka četvrta osoba. Većina tvrtki smatra da je lakše situaciju smiriti tako da naglasi autoritet menadžera, a nezadovoljne djelatnike smiri prijetnjama otkaza. Takva rješenja dovode do smanjenja sigurnosti djelatnika na poslu, ali i do smanjenja sigurnosti poslovanja tvrtke (npr. nezadovoljni djelatnici lakše se odlučuju na sabotaže, otkrivanje poslovnih tajni, itd.). Tvrtke bi trebale poticati edukaciju osoblja i strogo sankcionirati mobere, bez obzira dolaze li oni iz redova menadžmenta ili nižih hijerarhijskih razina. Tako bi se utjecaj mobera smanjio, strah od posljedica bi prevladao, a djelatnici bi bili posvećeni ostvarivanju radnih zadataka.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija, Psihologija, Sigurnosne i obrambene znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište VERN, Zagreb