Pregled bibliografske jedinice broj: 905237
Fiskalna decentralizacija, ekonomska efektivnost i financijska održivost jedinica lokalne samouprave – aktualna pitanja i prijedlozi rješenja
Fiskalna decentralizacija, ekonomska efektivnost i financijska održivost jedinica lokalne samouprave – aktualna pitanja i prijedlozi rješenja // Zbornik radova “Aktualnosti regionalne i lokalne samouprave"
Lun : Novalja, 2014. str. 95-119 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 905237 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fiskalna decentralizacija, ekonomska efektivnost i financijska održivost jedinica lokalne samouprave – aktualna pitanja i prijedlozi rješenja
(Fiscal Decentralization, Economic Effectiveness and Financial Sustainability of Local Self-Government Units - Current Issues and Proposals of Solutions)
Autori
Boban, Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova “Aktualnosti regionalne i lokalne samouprave"
/ - Lun : Novalja, 2014, 95-119
Skup
Aktualnosti regionalne i lokalne samouprave
Mjesto i datum
Lun, Hrvatska; Novalja, Hrvatska, 05.06.2014. - 06.06.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
decentralizacija, efektivnost, efikasnost, financijska održivost, fiskalna decentralizacija, lokalna samouprava
(decentralisation, eficency, fiscal decentalisation, financial sustainability local government)
Sažetak
: Decentralizacija fiskalnog sustava odnosno prijenos ovlasti, odgovornosti i sredstava sa više razine vlasti na lokalnu razinu ima neminovno i političku dimenziju koja se može svesti na različite načine organiziranja gospodarskih i političkih institucija koje potom definiraju financijsku snagu lokalne zajednice. Jedinice lokalne samouprave u Republici Hrvatskoj karakterizira relativno slab financijski kapacitet – udio u BDP-u i u proračunskoj potrošnji neznatan je ; efikasnost u trošenju javnih sredstava te efektivnost u postizanju ciljeva resornih javnih politika još uvijek nisu na zadovoljavajućoj razini. U tom kontekstu reforma onog dijela fiskalnog sustava koji uređuje odnose između središnje i lokalne vlasti nužan je dio kako gospodarskih tako i političkih reformi. Specifičnosti lokalne samouprave u Republici Hrvatskoj govore u prilog većoj decentralizaciji, poglavito radi zaustavljanja trenda depopulacije pojedinih područja, ali i smanjenja pritiska stanovništva na urbane sredine te privlačenja stranih investicija. Sukladno navedenom, a u svrhu postizanja što većeg stupnja fiskalne decentralizacije, jedinice lokalne samouprave moraju osigurati što izdašnije izvore financiranja koji će omogućiti pružanje svih javnih usluga u njihovom djelokrugu. Upravo na tom tragu autorica stavlja naglasak na efikasnost ili pak efektivnost kao temeljni cilj uspostave optimalnog broja lokalnih jedinica u Hrvatskoj. Također, efikasnost, ili pak efektivnost, trebaju biti temeljni cilj uspostave optimalnog broja lokalnih jedinica u Hrvatskoj. Prvenstveno je nužno uspostaviti efikasnost u pružanju javnih usluga stanovništvu, minimiziranju financijske ovisnosti općina, gradova i županija o pomoćima središnje države, promoviranju financijske neovisnosti i samostalnosti u financiranju javnih funkcija utemeljenim na postavkama ekonomske analize na način koji je predložen i prikazan u ovom radu.
Izvorni jezik
Hrvatski