Pregled bibliografske jedinice broj: 904376
Vlastite frekvencije i utjecaj temperature na glave statorskog namota hidrogeneratora
Vlastite frekvencije i utjecaj temperature na glave statorskog namota hidrogeneratora // 13. savjetovanje HRO CIGRÉ, Šibenik, 5.–8.11.2017 / Filipović-Grčić, Božidar (ur.).
Zagreb: Hrvatski komitet međunarodne konferencije za velike električne sisteme (CIGRE), 2017. str. 1-9 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 904376 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Vlastite frekvencije i utjecaj temperature na glave statorskog namota hidrogeneratora
(Natural Frequencies and Temperature Influence on Hydrogenerator Stator Winding Heads)
Autori
Triplat, Ivan ; Đureš, Anka ; Bogut, Marijan ; Krnjić, Vladimir ; Bonačić, Filip ; Kraljević, Dario
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
13. savjetovanje HRO CIGRÉ, Šibenik, 5.–8.11.2017
/ Filipović-Grčić, Božidar - Zagreb : Hrvatski komitet međunarodne konferencije za velike električne sisteme (CIGRE), 2017, 1-9
Skup
13. savjetovanje HRO CIGRÉ, Šibenik, 5.–8.11.2017
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 05.11.2017. - 08.11.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Glava statorskog namota, vibracije glava namota, vlastite frekvencije glava namota, utjecaj temperature na vlastite frekvencije
(Stator end windings, stator end windings vibrations, natural frequency of stator end windings, temperature influence on natural frequencies)
Sažetak
Povišene vibracije na glavama statorskog namota hidrogeneratora vrlo rijetko postaju problem ali ukoliko se pojave, s vremenom dovode do prijevremene degradacije izolacije štapova te na kraju do proboja i kvara. Povišene vibracije se mogu pojaviti u dva slučaja. Povišene vibracije glava namota će se pojaviti ukoliko su uzbudne frekvencije i vlastite frekvencije glava namota u blizini tj. ukoliko su u rezonantnom području ili uslijed labavljenja veza između glava međusobno (vezica) i uslijed labavljenja veza između glava i potpornog prstena. Ovaj slučaj je zasebna tema, zahtjeva kompleksna i dugotrajna ispitivanja, ovisi o prvom slučaju i u ovom radu neće biti detaljnije razmatran. Kako bi se glave namota mogle uspješno maknuti od potencijalnih rezonantnih područja, nameće se potreba za izračunom istih, a u zadnje vrijeme se postavlja tenderski zahtjev za proračunom. Statorski namot je jedan od najkompliciranijih i najskupljih dijelova hidrogeneratora, glava namota ima vrlo složen oblik i komplicirane veze s okolinom (statorskim paketom, tlačnim pločama, potpornim prstenom, međusobno itd.), a osim toga glave statorskog namota su sastavljene od nehomogene kompozitne strukture. U ovom radu su pokazana dosad napravljena ispitivanja na štapovima, provjera dobivenih rezultata i način primjene dobivenih rezultata. Na kraju rada je zaključak s kritičkim osvrtom na dobivene rezultate i smjer daljnjeg istraživanja. Sve ovo samo je uvod u vrlo kompleksnu tematiku koja će se vremenom istraživati, verificirati te naknadno unaprjeđivati kako bi se u konačnici moglo kvalitetno nadzirati i projektirati ponašanje glava namota u budućim objektima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika