Pregled bibliografske jedinice broj: 904224
Zapamtite Vukovar. Konstrukcija grada heroja u poslijeratnoj Hrvatskoj
Zapamtite Vukovar. Konstrukcija grada heroja u poslijeratnoj Hrvatskoj // Hrvatska i slovenska etnologija i kulturna antropologija: iskustva, dodiri, prožimanja
Zagreb: Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2017. str. 13-13 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 904224 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zapamtite Vukovar. Konstrukcija grada heroja u poslijeratnoj Hrvatskoj
(Remember Vukovar. Construction of a Hero City in Post-War Croatia)
Autori
Škrbić Alempijević, Nevena ; Potkonjak, Sanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Hrvatska i slovenska etnologija i kulturna antropologija: iskustva, dodiri, prožimanja
/ - Zagreb : Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2017, 13-13
Skup
Hrvatska i slovenska etnologija i kulturna antropologija: iskustva, dodiri, prožimanja
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 08.11.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
Grad heroj, Vukovar, društveno sjećanje
(Hero-city, Vukovar, social memory)
Sažetak
Rad se bavi konstrukcijom sjećanja na pad Vukovara. U fokusu je analize proces heroizacije Bitke za Vukovar, hrvatskih branitelja koji su u njoj sudjelovali, žrtava 87-dnevne opsade Vukovara te grada u cjelini. Prateći mehanizme evociranja i konstrukcije grada heroja, autorice razmatraju načine na koje se Vukovar prometnuo u jedan od središnjih simbola hrvatske državnosti po osamostaljenju od Jugoslavije te u sredstvo kohezije nacionalne zajednice. U radu se izgradnja sjećanja na grad heroj analizira na primjeru obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara, održanog u gradu Zagrebu 2016. godine. Pitanja koja proizlaze iz zabilježene prakse, koja uključuje brojne komemorativne aktivnosti i diskurzivnu heroizaciju, glase: što znači rekreirati i perpetuirati imaginarij grada heroja? U čemu je ovaj proces sličan/različit od onoga kojim se tvore herojske ličnosti? Kako se stradanje grada antropomorfiziralo, kako su mu dana ljudska obilježja kojima je utemeljena ekvivalencija između ljudske herojske žrtve i stradanja grada? Na kraju, autorice su se bavile stvaranjem veza između Vukovara i Zagreba kroz pojedine motive koji privremeno transponiraju i materijaliziraju Vukovar izvan Vukovara, promičući ga u nadlokalno i multilokalno mjesto sjećanja.
Izvorni jezik
Hrvatski