Pregled bibliografske jedinice broj: 903981
Molekularna epidemiologija i multigenska tipizacija bakterije ‘Candidatus Phytoplasma mali’ u Hrvatskoj
Molekularna epidemiologija i multigenska tipizacija bakterije ‘Candidatus Phytoplasma mali’ u Hrvatskoj, 2017., doktorska disertacija, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 903981 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Molekularna epidemiologija i multigenska tipizacija bakterije ‘Candidatus Phytoplasma mali’ u Hrvatskoj
(Molecular epidemiology and multigene typing of ‘Candidatus Phytoplasma mali’ in Croatia)
Autori
Križanac, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
26.10
Godina
2017
Stranica
117
Mentor
Šeruga Musić, Martina
Ključne riječi
AP, MLST, molekularni markeri, genska varijabilnost, alelni profil, ST
(apple proliferation, MLST, molecular markers, genotype, genetic variability, sequence type, ST)
Sažetak
Fitoplazme ('Candidatus Phytoplasma') su unutarstanični, pleomorfni biljni patogeni iz razreda Mollicutes koji tijekom životnog ciklusa koloniziraju biljke i kukce - vektore. Proliferacija jabuke (Apple Proliferation, AP) jedna je od važnijih fitoplazmoza prisutnih u većini europskih zemalja. Uzrokuje ekonomske gubitke u proizvodnji i uzgoju jabuke. Ovim istraživanjem i multigenskom analizom sojeva uzročnika bolesti 'Ca. P. mali' (2011. – 2014. i 2016.) obuhvaćena su značajna područja uzgoja jabuke u Hrvatskoj. 'Ca. P. mali' detektirana je i identificirana metodama PCR i real-time PCR baziranim na umnažanju gena za 16S rRNA. Za karakterizaciju sojeva primijenjena je metoda multigenske tipizacije za koju su odabrana 4 ciljna gena različite razine konzerviranosti i evolucije: aceF, pnp, imp i secY. U odnosu na do sada iz literature poznate genotipove, za svaki od gena je redom identificirano tri, dva, sedam te pet novih genotipova. Najveća raznolikost genotipova prisutna je na malom području Međimurske županije. Na osnovi rezultata opisano je 20 alelnih profila od kojih je dominantan ST1 (A13-P10-S12-I21). Po prvi puta uopće tipizirani su i sojevi izolirani iz kukca – vektora vrste Cacopsylla picta te su ovim istraživanjem značajno prošireni dosadašnji rezultati multigenske tipizacije 'Ca. P. mali' u Europi. Stečena saznanja pridonose razumijevanju epidemiologije i temelj su za daljnja istraživanja te poboljšanje mjera kontrole i sprečavanja širenja bolesti u Hrvatskoj.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2014-09-9744 - Komparativna i funkcionalna genomika fitoplazmi– emergentnih biljnih patogena u Hrvatskoj (GenoPhyto) (Šeruga Musić, Martina, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)