Pregled bibliografske jedinice broj: 903681
Hrvatsko ministarstvo u Budimpešti (1868.-1918.)
Hrvatsko ministarstvo u Budimpešti (1868.-1918.) // A horvát-magyar együttélés fordulópontjai. Intézmények, társadalom, gazdaság, kultúra. Prekretnice u suživotu Hrvata i Mađara. Ustanove, društvo, gospodarstvo i kultura / Fodor, Pál ; Šokčević, Dinko (ur.).
Budimpešta: Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet, 2015. str. 419-425
CROSBI ID: 903681 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hrvatsko ministarstvo u Budimpešti (1868.-1918.)
(Croatian Ministry in Budapest (1868-1918))
Autori
Holjevac, Željko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
A horvát-magyar együttélés fordulópontjai. Intézmények, társadalom, gazdaság, kultúra. Prekretnice u suživotu Hrvata i Mađara. Ustanove, društvo, gospodarstvo i kultura
Urednik/ci
Fodor, Pál ; Šokčević, Dinko
Izdavač
Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet
Grad
Budimpešta
Godina
2015
Raspon stranica
419-425
ISBN
978-963-416-019-9
Ključne riječi
Hrvatska, ministarstvo, Budimpešta
(Croatia, ministry, Budapest)
Sažetak
Hrvatsko-ugarskom nagodbom 1868. ustanovljen je položaj ministra za Hrvatsku i Slavoniju u ugarskoj vladi kao središnjoj vladi zemalja ugarske krune u sastavu Austro-Ugarske. Hrvatski ministar sudjelovao je u radu ugarske vlade na čijim su se sjednicama pretresali i hrvatski autonomni zakoni i banske predstavke prije nego što ih je ministar po službenoj dužnosti podnosio vladaru na potvrdu. Hrvatsko ministarstvo u Budimpešti uredovalo je do raspada Austro-Ugarske 1918. i u njegovu radu sudjelovali su savjetnici, činovnici i drugo pomoćno osoblje. U nadležnosti hrvatskoga ministra kao posrednika između Zagreba i Beča preko Budimpešte bili su poslovi koji su prema Hrvatsko-ugarskoj nagodbi pripadali u opseg hrvatske autonomije (sudstvo, školstvo, unutarnja uprava, vjerski poslovi), što znači da je povijest djelovanja te institucije najizravnije povezana s poviješću hrvatsko-mađarskih odnosa u razdoblju dualizma. Hrvatsko ministarstvo u Budimpešti posredovalo je u imenovanjima, umirovljenjima, molbama, žalbama, odlikovanjima, premještajima, dozvolama, banskim predstavkama, potvrđivanju autonomnih zakona, izvješćivanju bana u Zagrebu o stupanju zajedničkih zakona na snagu itd. U Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu čuva se kompletan fond hrvatskoga ministarstva u Budimpešti, koji još nije istražen niti je kao cjelina posebno obrađen. U radu objavljenom na mađarskom i hrvatskom jeziku predstavljeno je djelovanje hrvatskoga ministarstva na temelju odabranih primjera iz njegove poslovne prakse.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest