Pregled bibliografske jedinice broj: 903140
Ispitivanje korozije legure Cu13Al2, 5Ni2, 5Mn u NaCl otopini
Ispitivanje korozije legure Cu13Al2, 5Ni2, 5Mn u NaCl otopini, 2017., diplomski rad, diplomski, Kemijsko-tehnološki fakultet, Split
CROSBI ID: 903140 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ispitivanje korozije legure Cu13Al2, 5Ni2, 5Mn u NaCl otopini
(Corrosion investigation of Cu13Al2.5Ni2.5Mn alloy in NaCl solution)
Autori
Gotovac, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Kemijsko-tehnološki fakultet
Mjesto
Split
Datum
17.10
Godina
2017
Stranica
42
Mentor
Vrsalović, Ladislav
Ključne riječi
legure s prisjetljivosti oblika, CuAlNiMn legura, korozija, elektrokemijske metode, SEM/EDS analiza
(shape memory alloy, CuAlNiMn alloy, corrosion, electrochemical metods, SEM/EDS analysis)
Sažetak
U radu je detaljno analizirano korozijsko ponašanje legure u deaeriranoj 0, 9 % NaCl otopini pri pH = 7, 4, pri temperaturama elektrolita 25, 37 i 50 oC, u mirujućoj otopini i uz miješanje otopine magnetskom miješalicom. Ispitivanja su provedena elektrokemijskim metodama kao što su praćenje potencijala otvorenog strujnog kruga, metoda linearne i potenciodinamičke polarizacije. Rezultati ispitivanja su pokazali da povećanje temperature kao i smanjenje pH vrijednosti elektrolita dovodi do negativiranja potencijala otvorenog strujnog kruga CuAlNiMn legure, porasta gustoće korozijske struje i smanjenja vrijednosti polarizacijskog otpora, dok miješanje elektrolita ne utječe na vrijednost korozijskog potencijala, ali dovodi do porasta gustoće korozijske struje i smanjenja vrijednosti polarizacijskog otpora. Nakon provedenih polarizacijskih ispitivanja, korodirane površine elektroda ispitane su pomoću optičkog mikroskopa uz različita uvećanja. Mikroskopske snimke su pokazale značajna korozijska oštećenja na površini CuAlNiMn legure koja se manifestiraju u vidu svojevrsnog listanja, pri čemu je veći dio površine prekriven s listićima korozijskih produkata labavo vezanim za površinu koji se uzdižu s površine elektrode. Na površinama elektroda sa kojih su uklonjeni labavo vezani korozijski produkti vidljiva su oštećenja nastala jamičastom korozijom. SEM analiza površine otkrila je postojanje dvaju slojeva na površini legure: vanjski izrazito oštećen, koji predstavlja listiće korozijskih produkata labavo vezane za površinu, i unutarnji sloj na kojem su također vidljiva značajna korozijska oštećenja. EDS analizom određen je elementarni sastav korozijskih produkata na površini uzoraka.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2014-09-3405 - Dizajniranje mikrostrukture i funkcionalnih svojstava legura s prisjetljivosti oblika na bazi bakra (DMFP-CuSMA) (Gojić, Mirko, HRZZ - 2014-09) ( CroRIS)
Ustanove:
Kemijsko-tehnološki fakultet, Split
Profili:
Ladislav Vrsalović
(mentor)