Pregled bibliografske jedinice broj: 902774
Delinkventno ponašanje: Uloga nepovoljnih obiteljskih prilika i samopoštovanja
Delinkventno ponašanje: Uloga nepovoljnih obiteljskih prilika i samopoštovanja // Knjiga sažetaka s 20. Dana psihologije u Zadru / Penezić, Zvjezdan ; Slišković, Ana ; Ćubela Adrorić, Vera ; Gregov, Ljiljana ; Nikolić, Matilda ; Nekić, Marina ; Ombla, Jelena ; Šimunić, Ana ; Tokić, Andrea (ur.).
Zadar: Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 2016. str. 168-168 (poster, recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 902774 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Delinkventno ponašanje: Uloga nepovoljnih
obiteljskih prilika i
samopoštovanja
(Delinquent behaviour: The role of family adversity
and self-esteem)
Autori
Pandžić, Mario ; Glavaš, Dragan ; Vrselja, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka s 20. Dana psihologije u Zadru
/ Penezić, Zvjezdan ; Slišković, Ana ; Ćubela Adrorić, Vera ; Gregov, Ljiljana ; Nikolić, Matilda ; Nekić, Marina ; Ombla, Jelena ; Šimunić, Ana ; Tokić, Andrea - Zadar : Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 2016, 168-168
ISBN
978-953-331-102-9
Skup
XX. Dani psihologije u Zadru
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 19.05.2016. - 21.05.2016
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
delinkventno ponašanje ; nepovoljne obiteljske prilike ; samopoštovanje
(delinquent behaviour ; family adversity ; self-esteem)
Sažetak
U ovom se radu razmatra uloga i međuodnos rizičnih i zaštitnih čimbenika u objašnjenju delinkvencije mladića i djevojaka. Istraživanja dosljedno pokazuju da su nepovoljne obiteljske prilike jedan od najznačajnijih rizičnih čimbenika delinkvencije, kao i to da je visoko samopoštovanje čimbenik koji mlade štiti od razvoja ovakvog ponašanja. Cilj rada bio je provjeriti kakav je doprinos nepovoljnih obiteljskih prilika i samopoštovanja u objašnjenju delinkvencije mladića i djevojaka. Dodatni cilj bio je ispitati ima li samopoštovanje ulogu moderatora u odnosu nepovoljnih obiteljskih prilika i delinkvencije. Podaci su prikupljeni tijekom 2012. godine na uzorku od 393 učenika zagrebačkih srednjih škola (186 mladića, 193 djevojke), u dobi između 15 i 17 godina. Podaci su obrađeni u Process macro programu za SPSS (Hayes, 2012), koji se temelji na bootstrapping metodi izračuna intervala pouzdanosti moderatorskog efekta. Rezultati su pokazali da nepovoljnije obiteljske prilike predviđaju izraženije delinkventno ponašanje mladića i djevojaka. Dodatno je utvrđeno da u uzorku djevojaka taj odnos ovisi i o razini njihova samopoštovanja: nepovoljnije obiteljske prilike predviđaju delinkventno ponašanje djevojaka s niskim i prosječnim samopoštovanjem ali ne i kod onih koje imaju visoko samopoštovanje. Dobiveni rezultati razmatraju se u okviru nekih modela međuodnosa rizičnih i zaštitnih čimbenika prilagodbe te ukazuju na važnost istovremenog proučavanja obiju vrsta čimbenika u kontekstu razvoja delinkventnog ponašanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatsko katoličko sveučilište, Zagreb