Pregled bibliografske jedinice broj: 90272
Obrazloženje strategije razvoja slatkovodnog ribarstva Hrvatske
Obrazloženje strategije razvoja slatkovodnog ribarstva Hrvatske // Ribarstvo, 60 (2002), 2; 39-57 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 90272 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Obrazloženje strategije razvoja slatkovodnog ribarstva Hrvatske
(Interpretation of the strategy for the development of Croatian fresh-water fisheries)
Autori
Safner, Roman ; Treer, Tomislav ; Aničić, Ivica
Izvornik
Ribarstvo (1330-061X) 60
(2002), 2;
39-57
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
slatkovodno ribarstvo; strategija; održivo ribarstvo; akvakultura; gospodarenje
(fresh-water fisheries; strategy; susteinable fisheries; aquaculture; management)
Sažetak
Tranzicijski šok prijelaza na tržišno gospodarstvo u hrvatskoj poljoprivredi (uključujući akvakulturu) utjecao je na pad proizvodnje, smanjenje zaposlenosti, zaduženost, tehnološko zaostajanje, pogoršanje bilance trgovinske razmjene i nelikvidnost. Tome su doprinijeli visoki troškovi proizvodnje, kruti porezni sustav, kronični nedostatak jeftinog kapitala, neracionalan trgovinski i distribucijski sustav te nedostatna proračunska potpora. Ulaskom Hrvatske u ravnopravno članstvo Svjetske trgovinske organizacije (WTO) dodatno se povećava međunarodna konkurencija. Stoga je neophodno da se odrede i redefiniraju strateški prioriteti u cilju reorganizacije i prenamjene postojećih resursa slatkih voda prilagođavajući slatkovodnu akvakulturu i ribolov načelima održivog i ekonomski opravdanog iskorištenja. To podrazumjeva da se akvakultura stimulira prvenstveno na površinama sa zadovoljavajućim proizvodnim karakteristikama i da se u potpunosti prilagodit zahtjevima tržišta. Otvorenim slatkim vodama treba gospodariti režimom dinamičkih procesa temeljenih na stručnim i znanstvenim podlogama i njihovom trajnom monitoringu. Režim gospodarenja graničnim vodama nužno je koordinirati temeljem međudržavnih ugovora. Sustavom poticaja i stimulacija treba obuhvatiti i obiteljska ribnjačarska gospodarstva kao i alternativnu akvakulturu, a preradu ribe treba proširiti na nove subjekte. U cilju zadovoljavanja osnovnih pretpostavki navedenih u strategiji razvoja slatkovodnog ribarstva neophodno je zapošljavanje visokostručnih kadrova iz slatkovodnog ribarstva
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija), Šumarstvo
Napomena
Predavanje sa skupa III. nacionalno znanstveno-stručno savjetovanje s međunarodnim sudjelovanjem : Slatkovodno ribarstvo Hrvatske u razdoblju pridruživanja Europskoj uniji, održanog od 20.-21.06.2002., Bizovac, Hrvatska ; objavljeno u knjizi sažetaka / Anđelko Opačak (ur.) ; Osijek : Hrvatska gospodarska komora, Županijska komora, 2002 ; str. 9-9 ; ISBN 953-6331-10-1.
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- ASFA: Aquatic Science and Fisheries Abstracts
- Geo abstracts-Ecological abstracts
- Abstracts Journal