Pregled bibliografske jedinice broj: 902422
Ranokršćanski nalazi iz okolice Ljupča
Ranokršćanski nalazi iz okolice Ljupča // Župa Ljubač - Zrcalo povijesnih i geografskih mijena u sjeverozapadnom dijelu Ravnih kotara / Faričić, Josip ; Lenkić, Jerolim (ur.).
Zadar: Sveučilište u Zadru ; Župa sv. Martina u Ljupču, 2017. str. 112-133 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 902422 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ranokršćanski nalazi iz okolice Ljupča
(Early Christian Finds from the Ljubač Region)
Autori
Uglešić, Ante
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Župa Ljubač - Zrcalo povijesnih i geografskih mijena u sjeverozapadnom dijelu Ravnih kotara
/ Faričić, Josip ; Lenkić, Jerolim - Zadar : Sveučilište u Zadru ; Župa sv. Martina u Ljupču, 2017, 112-133
ISBN
978-953-331-148-7
Skup
Župa Ljubač u prostoru i vremenu
Mjesto i datum
Ljubač, Hrvatska, 02.06.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
dvojne crkve, geminae, Ljubač, Podvršje, ranokršćanska arhitektura
(double churches, geminae, Ljubač, Podvršje, early Chriastian architecture)
Sažetak
U radu se daje pregled rezultata sustavnih arheoloških istraživanja ranokršćanskog kompleksa u neposrednjoj okolici Ljupča, Glavčina u Podvršju. U sveukupno osam arheoloških kampanja, u razdoblju od 2002. do 2015., tamo je istražen kompleks dvojnih crkava (geminae) s pomoćnim prostorijama, koji je nastao tijekom dviju graditeljskih faza, u V. i VI. stoljeću. Ranokršćanski kompleks sagrađen je na mjestu ranije kružne građevine za koju se pretpostavlja da bi mogla biti rimski hram posvećen sirijskim bogovima (tholos?). Gradnji crkava prethodila je također manja prostorija s apsidom, izgrađena unutar ruševina kružnog objekta, za koju se smatra da je ranokršćanski oratorij. U crkvama, memoriji s jugozapadne strane južne crkve i na groblju sa zapadne strane pročelja obiju crkava, pronađeno je sveukupno trideset grobova. Radi se uglavnom o tipičnim primjerima kasnoantičkih grobova, kamenim sarkofazima, zidanim grobnicama, grobovima pod tegulama i dječjim pokopima u amforama. Pri istraživanjima su pronađeni brojni ulomci ranokršćanskog kamenog crkvenog namještaja i arhitektonskih dijelova. Također su utvrđeni različiti kameni ulomci antičke provenijencije od kojih je značajan broj bio reupotrijebljen u ranokršćanskom vremenu za izgradnju crkava ili za izradu grobnica. Osobito su brojni nalazi sitne arheološke građe, među kojom izdvajamo ulomke keramičkih posuda, staklenih recipijenata i prozorskog stakla, ukrasne predmete (fibule, kopče, naušnice) i numizmatičke nalaze. Većina tih predmeta pripada kasnoantičkom vremenu, razdoblju od V. do VII. stoljeća, međutim, jedan dio je iz ranijeg vremena, u rasponu od prapovijesti do ranog i razvijenog Rimskog carstva, dok je drugi nalaza kasniji i pripada ranosrednjovjekovnom, odnosno starohrvatskom periodu. Na temelju pronađenih nalaza lokalitet Podvršje – Glavčine ubraja se među najznačajnija dosad istražena nalazišta iz ranokršćanskog razdoblja na širem zadarskom području.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija