Pregled bibliografske jedinice broj: 902185
ŠTO JE SUSTAV MOGAO ILI TREBAO UČINITI DRUGAČIJE KAKO BI SE PREVENIRALE SITUACIJE PREKIDA UDOMITELJSKE SKRBI ZA POJEDINO DIJETE? – PERSPEKTIVE UDOMITELJA
ŠTO JE SUSTAV MOGAO ILI TREBAO UČINITI DRUGAČIJE KAKO BI SE PREVENIRALE SITUACIJE PREKIDA UDOMITELJSKE SKRBI ZA POJEDINO DIJETE? – PERSPEKTIVE UDOMITELJA // Zbornik sažetaka VIII. konferencije socijalnih radnika: Socijalni rad u svijetu promjena / Lucija Vejmelka (ur.).
Zagreb: Hrvatska udruga socijalnih radnika, 2017. str. 28-28 (predavanje, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 902185 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
ŠTO JE SUSTAV MOGAO ILI TREBAO UČINITI DRUGAČIJE
KAKO BI SE PREVENIRALE SITUACIJE PREKIDA
UDOMITELJSKE SKRBI ZA POJEDINO DIJETE? –
PERSPEKTIVE UDOMITELJA
Autori
Petrović, Lidija ; Laklija, Maja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Zbornik sažetaka VIII. konferencije socijalnih radnika: Socijalni rad u svijetu promjena
/ Lucija Vejmelka - Zagreb : Hrvatska udruga socijalnih radnika, 2017, 28-28
Skup
VIII. Konferencija socijalnih radnika: Socijalni rad u svijetu promjena
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 18.10.2017. - 20.10.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
deinstitucionalizacija, udomitelji, prekid smještaja, doživljaj
(deinstitutionalization, foster parents, placement breakdown, experience)
Sažetak
Sustav skrbi za djecu bez adekvatne roditeljske skrbi prolazi zadnjih godina kroz transformaciju koja uključuje i deinstitucionalizaciju. Vezano za te procese Ured pravobraniteljice za djecu poduzeo je niz aktivnosti kako bi popratio što se događa na području skrbi za djecu. Jedna od aktivnosti bila je i provedba istraživanja u kojem su jedna od skupina sudionika istraživanja bili udomitelji s iskustvom prekida smještaja djeteta (N=6) na području Zagreba, Osijeka i Splita. Cilj je bio dobiti uvid u okolnosti koje su iz perspektive udomitelja dovele do prekida udomiteljstva za konkretno dijete koje su imali na smještaju, kako je tekao proces donošenja odluke o prekidu udomiteljstva na zahtjev udomitelja te identificirati koji oblici podrške tijekom pružanja udomiteljske skrbi su im bili potrebni. Podaci su prikupljeni polustrukturiranim intervjuom te obrađeni tematskom analizom. Udomitelji su svoje iskustvo pružanja skrbi opisali kroz proces donošenja odluke o prihvatu na smještaj konkretnog djeteta, proces informiranja o djetetu od strane sustava i okolnosti smještavanja djeteta, obilježja procesa prilagodbe obitelji na dijete i obrnuto, te poteškoće s kojima su se susretali u svakodnevnoj skrbi za konkretno dijeto, reakcije sustava na traženje pomoći i podrške u skrbi za dijete te okolnosti donošenja odluke o realizaciji prekida udomiteljstva (osobna razina, razina obitelji). Udomitelji navode da su njihove potrebe bile dobivanje pravovremenih i istinitih podataka o djetetu (npr. njegovim potrebama, prethodnom životnom iskustvu), ostvarena suradnja i pokazan interes stručnjaka za dijete nakon njegova smještavanja, dostupnost podrške tima udomitelja, suradnja s drugim sustavima (školstvo, zdravstvo, policija), ulaganje u usluge za udomitelje i djecu u alternativnoj skrbi.
Izvorni jezik
Hrvatski