Pregled bibliografske jedinice broj: 902014
Utjecaj primjene soli pri održavanju Sljemenske ceste u zimskim uvjetima na kemijske značajke tla u PP Medvednica
Utjecaj primjene soli pri održavanju Sljemenske ceste u zimskim uvjetima na kemijske značajke tla u PP Medvednica // Vizija i izazovi upravljanja zaštićenim područjima prirode u Republici Hrvatskoj: aktivna zaštita i održivo upravljanje u Nacionalnom parku 'Krka' / Marguš Drago (ur.).
Šibenik: Javna ustanova ''Nacionalni park Krka'', 2015. str. 110-110 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 902014 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj primjene soli pri održavanju Sljemenske ceste u zimskim uvjetima na kemijske značajke tla u PP Medvednica
(Influence of Salt Application During the Maintenance of Sljeme Road in Winter Conditions on Chemical Properties of Soil in Nature Park Medvednica)
Autori
Jurišić, Aleksandra ; Bogunović, Igor ; Vugrek Petljak, Kristina ; Bulić, Martina ; Kisić, Ivica
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Vizija i izazovi upravljanja zaštićenim područjima prirode u Republici Hrvatskoj: aktivna zaštita i održivo upravljanje u Nacionalnom parku 'Krka'
/ Marguš Drago - Šibenik : Javna ustanova ''Nacionalni park Krka'', 2015, 110-110
ISBN
978-953-7406-38-7
Skup
Vizija i izazovi upravljanja zaštićenim područjima prirode u Republici Hrvatskoj: aktivna zaštita i održivo upravljanje u Nacionalnom parku 'Krka'
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 28.09.2015. - 03.10.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Tlo, zaštita okoliša ; zaštićena područja
(Soil ; protection of environment ; protected areas)
Sažetak
Tlo kao višenamjenski resurs i prirodno dobro značajno je za različita područja čovjekove djelatnosti, a od pritisaka kojima stanovništvo utječe na tlo u PP Medvednica treba izdvojiti cestovni promet, odnosno zimsko održavanje Sljemenske ceste. Prema dostupnim podacima iz 2007. godine površina prometnica unutar nacionalnih parkova i parkova prirode iznosila je 302 ha, a procjenjuje se da se u RH za potrebe zimskog održavanja cesta godišnje troši oko 100 000 tona soli. Cilj ovog istraživanja bio je utvrditi kemijske značajke tla s obzirom na primjenu soli u zimskim uvjetima održavanja Sljemenske ceste. Uzorkovanje tla provedeno je u ožujku 2015. godine nakon otapanja snijega. Cesta u neposrednoj blizini uzorkovanog tla višestruko je tretirana solju neposredno nakon snježne oborine. Uzorci tla uzeti su na 18 odabranih lokacija duž zagrebačkog dijela Sljemenske ceste. Ukupno je prikupljeno 36 uzoraka jer je na svakoj lokaciji osim tla uz prometnicu uzorkovana i kontrolna lokacija, odnosno tlo koje nije bilo u doticaju s industrijskom solju. Detaljniji uvid u dinamiku kemijskih značajki tla s obzirom na primjenu soli ukazuju na statistički značajno povećanje pojedinih iona u tlu (Na+, Ca2+, Cl-), a shodno tomu i povećanje električne vodljivosti tla, kao i njegove reakcije. Srednja vrijednost električne vodljivosti tla neposredno uz cestu iznosila je 412, 3 μS/cm, a 30 m dalje od ceste 175, 6 μS/cm što ukazuje na povećanje ukupno otopljenih iona u tlu za 135%. Rezultati otkrivaju da je tlo uz cestu slabo alkalne reakcije (pH 7, 13) dok je na kontroli slabo kisele reakcije (pH 5, 84).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb