Pregled bibliografske jedinice broj: 901361
SEIZMIČKI REZIDUALI ODREĐENI IZ TELESEIZMIČKIH PODATAKA NA PODRUČJU DINARIDA I JUGOZAPADNOG DIJELA PANONSKOG BAZENA
SEIZMIČKI REZIDUALI ODREĐENI IZ TELESEIZMIČKIH PODATAKA NA PODRUČJU DINARIDA I JUGOZAPADNOG DIJELA PANONSKOG BAZENA, 2017., diplomski rad, diplomski, Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 901361 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
SEIZMIČKI REZIDUALI ODREĐENI IZ TELESEIZMIČKIH PODATAKA NA PODRUČJU DINARIDA I JUGOZAPADNOG DIJELA PANONSKOG BAZENA
(TRAVEL-TIME RESIDUALS DETERMINED FROM TELESEISMIC DATA IN THE AREA OF THE DINARIDES AND THE SOUTHWEST PART OF THE PANNONIAN BASIN)
Autori
Jurković, Klaudia
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Rudarsko-geološko-naftni fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
20.10
Godina
2017
Stranica
45
Mentor
Šumanovac, Franjo
Ključne riječi
Dinaridi, JZ dio Panonskog bazena, daleki potresi, reziduali, metoda slaganja tragova
(Dinarides, SW part of the Pannonian basin, teleseismic events, travel-time residuals, adaptive stacking technique)
Sažetak
Podruĉje istraţivanja obuhvaća Dinaride i jugozapadni dio Panonskog bazena. Preko MeĊunarodnog seizmološkog centra – ISC Bulletin prikupljeni su podaci o dalekim potresima tijekom 2014. i 2015. godine. Odabrano je ukupno 107 dalekih potresa s epicentralnom udaljenošću od 30° do 95° od središta rasporeda potresa te magnitudom većom od 6.0 prema Richteru. Daleki potresi su registrirani na 40 permanentnih seizmiĉkih stanica iz Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Srbije i MaĊarske. Podaci na stanicama prikupljeni su preko Orfeus arhive i Seizmološke sluţbe Republike Hrvatske. Cilj rada je dobivanje seizmiĉkih reziduala, odreĊenih iz teleseizmiĉkih podataka, koji sluţe kao ulazni podaci za seizmiĉku tomografiju. Inverzijom tih podataka moţe se konstruirati geološki model na dodiru Afriĉke i Euroazijske ploĉe. Metoda slaganja tragova korištena za izraĉunavanje reziduala za svaku postaju u odnosu na globalni referentni model brzina ak135. Postoje razliĉiti rasporedi reziduala, ovisno o distrbuciji po azimutu. Rezultati pokazuju kako su za Vanjske Dinaride karakteristiĉni raniji dolasci, ukazujući na materijale velikih brzina, a za Panonski bazen i Unutarnje Dinaride karakteristiĉni su kasniji nailasci zbog malih brzina materijala.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
Profili:
Franjo Šumanovac
(mentor)