Pregled bibliografske jedinice broj: 901098
Dinamički mehanizam reverzibilnosti termokromne tiskarske boje na recikliranoj tiskovnoj podlozi
Dinamički mehanizam reverzibilnosti termokromne tiskarske boje na recikliranoj tiskovnoj podlozi // Proceedings of the 18th International Conference MATRIB - Materials, Tribology, Recycling / Šolić Sanja ; Dolić, Natalija (ur.).
Varaždin: Sveučilište Sjever, 2017. str. 309-319 (poster, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 901098 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dinamički mehanizam reverzibilnosti termokromne tiskarske boje na recikliranoj tiskovnoj podlozi
(Dynamic reversibility mechanism of thermochromic printing ink on recycled paper substrate)
Autori
Žužić, Ana ; Rožić, Mirela ; Vukoje, Marina ; Klarin, Lucia ; Gracin, Ella
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Proceedings of the 18th International Conference MATRIB - Materials, Tribology, Recycling
/ Šolić Sanja ; Dolić, Natalija - Varaždin : Sveučilište Sjever, 2017, 309-319
Skup
International Conference MATRIB 2017 - Materials, Tribology, Recycling
Mjesto i datum
Vela Luka, Hrvatska, 29.06.2017. - 01.07.2017
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
termokromna boja, papiri, karakteristične temperature, svjetlina
(Thermochromic ink, paper substrates, colour hysteresis)
Sažetak
Tema znanstvenog rada ima za cilj analitičkom metodom kolorimetrije ispitati dinamički mehanizam reverzibilnosti termokromne (TK) tiskarske boje na recikliranoj tiskovnoj podlozi. Kolorimetrijski parametri dobiveni provedenim eksperimentom interpretacija su rezultata prikupljenih spektrofotometrijskim mjerenjem atributa difuzne refleksije svjetlosti sa površine ispitivanog uzorka. Uzorak papira korišten u istraživanju je 100% reciklirani papir sa apliciranom reverzibilnom termokromnom tiskarskom bojom poznatih fizikalnih svojstava. Otiskivanje reverzibilne TK boje na tiskovnu podlogu izvršilo se ofsetnom tehnikom tiska. Tijekom provođenja eksperimenta uzorak se ponajprije izlagao kontinuiranom povećanju toplinske energije unutar temperaturnog ranga od 15 ˚C do 60˚C. Netom nakon postizanja najviše eksperimentom određene temperature kojoj se ispitivani uzorak izlagao, započela je druga faza procesa u kojemu se uzorak podvrgnuo hlađenjem sustava sa dostignutih 60˚C do 15˚C. Preciznost regulirane i distribuirane temperature definirana je u 1˚C. Boja TK otiska ovisi o temperaturi kao i o termalnoj povijesti uzorka, što ima za posljedicu histerezu boje. Iz L*(T) histereze određene su četiri karakteristične temperature za TK otisak. Površina histereze L*(T) ukazuje na razlike u svjetlini (ΔL*) koje se dešavaju u TK otisku za vrijeme procesa zagrijavanja i hlađenja pri istoj temperaturi. U idealnim bi uvjetima površina histereze bila jednaka nuli što bi ukazivalo na potpuno jednaka zabilježena svojstva svjetlosti u procesu zagrijavanja i hlađenja na jednakim temperaturama. U ovome eksperimentu histereza je opisana razlikom svjetlina između dvije boje, na jednakim temperaturama međusobno različitih procesa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Grafička tehnologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Grafički fakultet, Zagreb